Haber

Tıp Literatüründe Görülmemiş Olay! Boynuna Takılan İmplant Yemek Borusunu Yırtarak Midesine Düşüyor

Kahramanmaraş’ta yaşayan ve boyun fıtığı nedeniyle bir süre sonra çıkan Sultan Tıraş’a takılan implantlardan biri yemek borusunu yırtarak midesine düştü.

Tıp literatüründe eşi benzeri olmayan bu olayın ardından Sultan Tıraş, Gaziantep’te özel bir üniversite hastanesinde gerçekleştirdiği ameliyatla sağlığına kavuştu.

Kahramanmaraş’ta yaşayan 3 çocuk annesi Sultan Tıraş, geçen yıl boyun ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurmuştu. Yapılan incelemeler sonucunda boynunda fıtık olduğu belirlendi. Doktorunun tavsiyesi ile boynuna implant yerleştirildi.

Bir süre sonra ağrıları devam eden Tıraş, Gaziantep’te özel bir hastaneye başvurdu. Burada yapılan incelemelerde boynuna yerleştirilen implantın hareket ettiği belirlendi ve ameliyata alındı. Ameliyat sırasında implantlardan biri çıkarılırken oburluğu tespit edilemeyince doktorunun tavsiyesi üzerine kentteki özel bir üniversite hastanesine sevk edildi.

Burada endoskopi yapılan Sultan Tıraş’ın yemek borusunda yırtık olduğu ve implantın midesinde olduğu belirlendi. Yapılan hazırlıkların ardından yoğun bakıma alınan Sultan Tıraş, Prof. Dr. Levent Elbeyli tarafından ameliyat edildi. Tıraş, riskli olduğu düşünülen ameliyatının başarılı geçmesinin ardından sağlığına kavuştu. Tiraş’ın sağlık durumu hakkında düzenlenen basın toplantısında ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Levent Elbeyli, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akın, Doç. Dr. Nimet Yılmaz ve Doç. Betül Şimşek katıldı.

Profesör Doktor. Levent Elbeyli, baygınlık geçirerek hastaneye getirilen Sultan Tıraş’ın hayatını kaybetme riski çok yüksek bir olay yaşadığını vurguladı. Tıp literatüründe bu olayın görülmediğini belirten Elbeyli, yapılan radyolojik inceleme ve değerlendirmeler sonucunda başka bir merkezde boyun omurlarına yerleştirilen metal disklerin yer değiştirdiğini ve bunlardan birinin midede olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Yapılan endoskopi sırasında yemek borusunda perforasyon tespit ettiklerini anlatan Elbeyli, çok riskli bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek, iğne ucu kadar bile açık yer bırakma şanslarının olmadığını söyledi.

‘Hanım. Sultan bir beyin cerrahımızın referansı ile başka bir hastaneden bize sevk edildi. Bir yıl önce Gaziantep dışında bir şehirde bir hastanede boyun fıtığı ameliyatı oldu. Burada bir takım kayıtlar ve tıbbi aletler kullanılıyor. Bu hastamıza iki adet implant yerleştirildiğini ve zamanla yer değiştirip yemek borusu ve nefes borusunda sorun oluşturduğunu hastamızdan öğrendik. Daha sonra çekilen MR ve radyolojik incelemelerle belirlenir. Hastamız semptomlarında iyi bir artış olması karşısında bize yönlendiriliyor. Yaptığımız muayenelerde bu implantların yerinden çıktığını ve bir şekilde yer değiştirdiğini gördük. Bu alan karmaşık bir alan. Endoskopide yemek borusunda perforasyon tespit ettik. Sonrasında ise bu implantlardan birinin midede görünmesi söz konusudur. Diğer implantın da hareket ettiğini görüyoruz. Böyle bir durumda hayati tehlike son derece yüksektir. Yemek borusu kirli bir alandır. Hastayı direk yoğun bakıma aldık. Bu kritik tablonun tedavi sürecini başlattık. Hasta yakınlarıyla da görüştük ve hayati tehlikesinin yüksek olduğu bilgisini verdik. Ameliyatla yemek borusuna kaçmış, hatta nefes borusunda zarar görmüş olabileceğini ve birkaç basamaklı bir cerrahi işlem gerektiğini belirttik. Operasyon göğüs boşluğu ve boyun bölgesinden delinecek yeri görmek ve tedaviyi yapmaktı. 6 saat süren bir ameliyat geçirdik. Hastanın boynundan yemek artıkları olan yaklaşık yarım litre iltihaplı ve cerahatli ve irinli atıklar çıkarıldı. Sızıntı yeri temizlendi ve uzun süre tedavi edildi. Nokta atışı bile olsa açık bırakma şansınız yok. Operasyonu başarıyla tamamladık. 3 günlük yoğun bakımın ardından sağlığına kavuştu. Ameliyattan sonra bazı risklerin daha olabileceğini anlattık. Ağır bakımın ardından hastamızı 10 gün serviste tedavi ettik. Ardından hastamızı normal bir şekilde yemek yiyerek ve hayatını normale döndürerek evine uğurladık. O çok sağlıklı ve bugün etrafımızda.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu