Ekonomi

Ticaret Bakanı Bolat 2023 ticaret verilerine ilişkin açıklama yaptı

Ticaret Bakanı Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2023 ticaret verileri ve ithalat tedbirlerine ilişkin bazı bilgiler paylaştı:

– 2023 yılında ithalat 2022 yılına göre yüzde 1 azalarak 361,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

– Dış ticaret açığı 2023’te 2022’ye göre %3,2 azaldı

– Ağustos 2023’ten itibaren dış ticaret politikasında aldığımız önlemlerin etkisiyle ithalatımız, Ağustos 2023’ten bu yana her ay bir önceki yılın aynı ayına göre düşüş eğilimine girdi.

– Temmuz 2023’ten sonra ihracatın ithalatı karşılama oranı istikrarlı bir şekilde arttı. Ocak 2023’te yüzde 58 ile başlarken Aralık 2023’te yüzde 79 ile tamamladık.

Proaktif İthalat Tedbirlerimiz ve Aktif Savunma Araçlarımızla 197 tedbiri hayata geçirdik, 52 soruşturma ise devam ediyor.

– Altın, otomotiv, çelik, tekstil gibi ürünlerin ithalatında ithalatın azalmasında uluslararası enerji fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra Ticaret Bakanlığımızın yılın ikinci yarısında haksız uygulamalara karşı aldığı önlemler de etkili oldu. ve hazır giyimde yılın ilk 6 ayında büyük artış yaşandı.

– Ticaret Bakanlığımız, başta demir-çelik, tekstil, hazır giyim, petrokimya, kağıt ve güneş paneli olmak üzere çeşitli sektörlerdeki firmalarımızı haksız rekabet ve zarardan korumak amacıyla toplam 161 adet anti-damping tedbirini uygulamaya koymuştur. İthalata yönelik 11 koruyucu önlem ve 77 etkisiz önlem. İnfazla ilgili soruşturmayı tamamladık. İncelemelerimiz halen devam ediyor.

– Üretici ve ihracatçı kesimlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda ticarette aktif savunma politikası araçları ve dinamik vergi politikası ile birçok ek üründe ek koruma sağladık. 2024 yılı ithalat rejimimizi de buna göre güncelledik.

– Yerli üreticilerimizi ve dolayısıyla ihracatımızı haksız rekabete ve ithalattan kaynaklanan kayıplara karşı korumak amacıyla, uluslararası kurallara uygun ticaret politikası savunma araçlarını aktif olarak kullanmaya, ülkemizde üretim ve istihdamı ön planda tutmaya devam edeceğiz.

-iDeal Haber Merkezi-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu