Haber

CEM YILMAZ’A ERŞAN KUNERİ DİZİSİ İÇİN DAVA AÇILDI

–BAĞIMLILIĞA ve Sigaraya Hayır Derneği Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri dizisine alkol ve sigarayı özendirdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri dizisine alkol ve sigarayı özendirdiği gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan cürüm duyurusu dilekçesinde şu tabirlere yer verildi: “Şüphelinin, içerik platformunda yayımlanan ‘Erşan Kuneri’ adlı dizisinde hemen hemen her sahnesinde alkol ve sigarayı özendirici eylemlerde bulunduğu açık olup, sigara ve alkol kartellerinden gizli anlaşmalarla menfaat temin ettiği düşünülmektedir” denildi.

“EN ÖNEMLİ BAŞLAMA NEDENLERİNDEN BİRİSİ ÖZENTİDİR”

Dernek ismine açıklama yapan Sarıay Dernek Lideri Dr. Şahan Can Şahan, “Dünya nüfusu sıralamasında 18. sırada olduğumuz halde, sigara içenlerin sayısına baktığımızda 8. sıradayız. Bu katiyetle uygun bir durum değil ve azaltılmalı. Yüzde 30’a yakın sigara içme oranı var. Sigara reklamı yasak ama gizli reklam dediğimiz bir uygulama var. Bu konuda da özellikle ünlüleri kullanıyorlar. Toplum buna göz yummamalı. Biz bu anlamda çocuklarımız, gençlerimiz için hak arayışındayız. Dava açtık Cem Yılmaz’a. Daha evvel kurucu liderimiz merhum Orhan Kural hocamızla birlikte açtığımız davalarda marka muhakkak değil, haksız rekabete girmez üzere büsbütün alakasız karşılıklar verildi. Bu kez bu türlü bir şeyi asla kabul etmiyoruz. Bir özendirme var. En değerli başlama nedenlerinden birisi özentidir. Bir insanın bir mevzuda bu kadar ısrarla tüm sinemalara beğenilen gösterecek formda sigara sahnelerini koyması hakikat değildir. Bu lakin bir maddi menfaat temin etmekle olur” dedi.

Davaya Bakan Avukat Ekrem Çatalkaya da, sinemalarda bâtın karteller aracılığı ile haksız menfaat temin edildiğini düşündüklerini söyledi. Ayrıyeten dernek İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı İhbarlar ve Şikayetleri Kıymetlendirme Müdürlüğü’ne dilekçe vererek Cem Yılmaz hakkında araştırma yapılmasını ve usulsüzlük olduğu tespit edilirse savcılığa ihbar edilmesini istedi.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu