Dünya

Borsan CEO’su Arbek Akay: “Dijital Dönüşüm başarısı, üst yönetim vizyonuna ve kurum kültür değişimine bağlıdır”

 Borsan CEO’su Arbek Akay, TREX organizasyonunda düzenlenen Kablo Sektöründe Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, şirketlerde üst yönetimin dijital dönüşümden beklentileri, kurumsal kültür değişiminin ve üst yönetim vizyonunun dijital dönüşümün başarısı açısından önemi konularında bilgiler aktardı ve görüşlerini paylaştı.

40 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşu ve TURQUALITY® Programı kapsamına kabul edilen markalar arasında yer alan; Dünya genelinde 80’in üzerinde ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyaya katma değerli ihracat gerçekleştiren Borsan, dijital dönüşüm konusunda sektörünün ve iş dünyasının öncü şirketlerinden biri. Kendi dijital dönüşüm yolculuğunu direktörlük düzeyinde yapılanmasıyla yöneten Borsan, başarılı uygulamalarını paylaşmak için farklı teknoloji ve iş dünyası platformlarına da davet ediliyor.

TREX organizasyonunda, MEXT Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen Kablo Sektöründe Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’nin konuk konuşmacıları arasında yer alan Borsan CEO’su Arbek Akay, etkinlikte “Üst Düzey Yönetimin Dijital Dönüşümden Beklentileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında dijital dönüşümün başarısının, üst düzey yönetiminin vizyonuna ve şirket kurumsal kültürünün olumlu değişimine bağlı olduğunu vurgulayan Borsan CEO’su Arbek Akay, “Dijital dönüşümde hedefleri ve bu hedefler doğrultusunda üst düzey yönetim beklentilerini doğru belirlemek elbet önemli, ancak dijital dönüşümün de başarılı olabilmesi için gerek üst yönetimden gerekse tüm şirket çalışanlarından beklentileri olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Dijital dönüşümün ne olduğunu tam olarak içselleştiren üst yönetim vizyonu ve şirketin tüm çalışanlarını kapsayıcı bir kültür değişimi olmadan bu konuda başarı elde etmek söz konusu olamaz” dedi.

Üst Yönetim Vizyonu ve Şirket Genelinde Kültür Değişimine Açıklık Dijital Dönüşümde Başarının Ön Şartı

Konuşmasında, dijital dönüşümün Borsan bünyesinde direktörlük düzeyinde yapılanma ile yönetildiğinin ve Yönetim Kurulu Başkanından başlayarak tüm üst yönetimin dönüşümün başarısı kararlığını paylaştığını ifade eden Arbek Akay, “Borsan’ın 40 yıllık yolculuğunu vizyoner atılım ve sürekli gelişim odağımızla özetleyebiliriz. Müşterilerimizden çalışanlarımıza, iş ortaklarımızdan içerisinde yer aldığımız yerel toplumlara tüm paydaşlarımıza ve ülkemiz ekonomisine sunduğumuz değerleri bir Dünya Markası olarak maksimize etme hedefimiz doğrultusunda kendimizi ve işimizi sürekli geliştiriyoruz. Bu hedefimiz, Borsan üst yönetiminin dijital dönüşüme inancı ve kararlı vizyonu, tüm çalışma arkadaşlarımızın da kültürel değişime olan açıklığı ve katılımcılığı olarak yansıyor. Borsan bünyesinde dijital dönüşümün yönetim sorumluluğu Dijital Dönüşüm Direktörlüğümüzce üstleniyor, ancak tüm departmanlarımız, yöneticilerimiz ve çalışma arkadaşlarımız, bu konuyu geleceğe odaklı bir kültürel değişim olarak sahipleniyor” şeklinde konuştu.

Borsan Dünya Markası Olma Yolunda Rekabet Gücünü Dijital Dönüşümle Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

Borsan’ın dijital dönüşüm sürecinde temel hedeflerini, stratejik kararlarda veri analitiği ve iş zekasından yararlanma, iş süreçlerini daha hızlı ve etkin hale getirme, inovasyonu teşvik etme, müşteri deneyimini geliştirme ve şirketin rekabetçi gücünü artırma olarak özetleyen Arbek Akay, “Pazar trendlerini daha iyi anlamaktan daha hassas talep tahminlerine ve operasyonlarda iyileştirerek daha verimli operasyonlara bir çok alanda stratejik kararlarımız için veri toplamaya ve analizine önem veriyoruz. Otomasyon ve dijital araçlarla daha hızlı iş süreçleri, maliyet tasarrufu ve operasyonel verimlilik artışı hedefliyoruz. Yeni fikirlerin ve yenilikçi teknolojilerin şirkete entegrasyonuna, yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine odaklanıyoruz. Bunların yanı sıra, Borsan markamızın en önemli güçlerinden biri olan ve müşteri vasıfları arasında yer alan müşteri deneyimimizi ve müşterilerimizle ilişkilerimizi teknolojinin gücüyle daha da geliştirmeyi önceliklendiriyoruz. Borsan’ın dünya markası olma yolunda rekabetçi gücünü, Dijital Dönüşümle bir sonraki seviyeye taşıyoruz” dedi.

Virgülden Sonraki Haneler Fark Yaratır. 

Borsan CEO’su Arbek Akay, TREX organizasyonunda yapılan Kablo Sektöründe Dijital Dönüşüm ve Kazanımları Zirvesi’ndeki konuşmasında şunları da sözlerine ekledi: “Günümüzde birçok sektörde, dünya genelinde karlılık marjları çok daralmış durumda. Rekabetçiliği koruma odağında dikey entegrasyona yönelim, sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sanayi üretiminde 20-30 yıllık dönemde birçok sektörde görülen bir durum. Bundan 30 yıl öncesinde tedarik zincirinin halkalarını oluşturan 5 farklı şirket her biri kendi karlarını koyup diğerine satarak bir üretim sürecini tamamlanmaktaydı. Bu sürecin son halkasında nihai ürünü tamamlayan firma da yaklaşık yüzde 20’ler civarında kar marjları ekleyerek ürünü pazara sunmakta ve satabilmekteydi. Günümüzde artık birçok sektörde firmalar rekabetçiliği muhafaza edebilmek için bu beş şirket tek bir şirket altında konsolide olarak tek bir şirket bünyesinde entegre olmuş durumdadır. Daha önce her adımında birer defa kar eklenerek maliyetlendirilen ürünler şu anda tam entegre üretici firmalar tarafından tüm prosese tek defa olarak o da en fazla yüzde 5’lik bir kâr marjını realize etme noktasına gelmiştir. Görünen odur ki sanayi şirketleri önümüzdeki dönemde rekabetçi kalabilmek ve ürünlerini satabilmek için doğrudan nihai kullanıcıya ulaşma doğrultusunda dikey entegrasyona devam etmek zorunda kalacaklardır. Bunun yanı sıra inovasyona yatırım yaparak katma değer artırıcı çözüm ve ürünler geliştirmek zorundadırlar. Ayrıca operasyonlarda maliyet açısından rekabetçi kalabilmenin ve fark yaratabilmenin anahtarı, detayların doğru yönetimidir. Virgülden sonraki hanelerde yapılacak iyileştirmeler, sonuca büyük etki eder hale gelmiştir. Bunun için detayları ölçebilmek, değerlendirebilmek ve farkı burada yaratabilmek gerekiyor. Dijital dönüşüm bu noktada büyük bir önem arz ediyor ve dijital dönüşümün başarısı da her şeyden önce üst yönetim vizyonuna ve kurumsal kültürdeki değişimin başarısına bağlı.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu