Ekonomi

BM küresel ekonomide yavaşlama öngörüyor

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri 2023 raporunu açıkladı.

Rapora göre dünya ekonomisi, 2022 yılında Kovid-19 salgınının etkilerinin devam etmesi ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tetiklediği elektrik ve gıda krizi gibi bir dizi şokla karşı karşıya kaldı.

Yüksek enflasyon reel gelirlerin düşmesine ve hayat pahalılığının artmasına yol açarken, birçok ülke orman yangınları ve seller gibi ekonomik hasara ve insani sorunlara yol açan iklim olaylarına tanık oldu.

Rapora göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hızlı faiz artırımları gelişmekte olan ülkelerde sermaye çıkışlarını ve kur kayıplarını tetikledi.

Büyüme beklentileri belirsiz

Yükselen faiz oranları ve azalan satın alma gücü, tüketici güvenini ve yatırımcı duyarlılığını zayıflatarak dünya ekonomisi için kısa vadeli büyüme beklentilerini daha da belirsiz hale getirdi.

Tüketim mallarına olan talebin azalması, Ukrayna’da uzayan savaş ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle küresel ticaret yumuşadı.

Rapora göre, bu kapsamda BM’nin 2022’de yüzde 3 olan küresel ekonomik büyüme tahmini, 2023 için yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oran, son yılların en düşük büyüme tahmini olarak kayıtlara geçti.

Rapor, bazı makroekonomik olumsuzlukların hafiflemeye başlaması halinde küresel ekonomik büyümenin 2024’te yüzde 2,7’ye yükseleceğini öngörüyor.

Öte yandan, küresel ekonomide toplam talebin zayıflamasıyla birlikte enflasyonist baskıların kademeli olarak azalacağının öne sürüldüğü raporda, ekonomik, finansal, finansal birçok faktörün süregelmesi nedeniyle kısa vadeli ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğu kaydedildi. jeopolitik ve çevresel riskler.

En gelişmiş ekonomilerde resesyon riski

Rapora göre, mevcut küresel ekonomik yavaşlama hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor ve birçoğu 2023’te resesyon riskiyle karşı karşıya. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki büyüme ivmesi zayıflayarak dünyanın geri kalanını olumsuz etkiliyor Dünya Ekonomisi.

2022’de yüzde 1,8 olacağı tahmin edilen ABD’deki büyümenin 2023’te sadece yüzde 0,4 olması bekleniyor. 2022’de yüzde 3,3 olan AB’nin büyüme iddiası da 2023 için yüzde 0,2’ye düşürüldü.

Çin’de ekonomik büyümenin, hükümetin sıfır Kovid-19 politikasından vazgeçerek para ve maliye politikalarını gevşetmeye başlamasının ardından bu yıl yüzde 4,8’e yükseleceği tahmin ediliyordu. İngiltere ekonomisinin 2023’te yüzde 0,8 küçülmesi bekleniyor.

Türkiye’de enflasyon düşecek

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle başta tahıl ürünleri olmak üzere gıda arzındaki yükün, Türkiye ve BM’nin girişimiyle Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatlarının yeniden başlamasıyla hafifletildiği vurgulandı.

BM raporunda, geçen yıl yüzde 5,4 büyüyen Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,7 ve 2024’te yüzde 3,5 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca, Türkiye’de enflasyon oranının bu yıl sonunda ortalama yüzde 42,4’e gerileyeceği ve önümüzdeki yıl düşüşünü hızlandırarak yüzde 13,5’e gerileyeceği varsayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu