Haber

Yevgeni Prigojin kimdir? Wagner Grup Lideri kimdir?

Wagner kümesi, Rusya’da darbe girişimi olduğu iddialarının ardından gündeme geldi. Wagner kümesinin kim olduğu kadar kümenin kurucusu Yevgeni Prigojin’in kim olduğu da merak konusu oldu. Peki Yevgeny Prigojin kimdir?

Detaylar burada…

Yevgeni Prigojin kimdir?

Yevgeny Viktorovich Prigojin, Rus bir iş adamı ve oligarktır. Prigojin, özellikle Rus devlet lideri Vladimir Putin’e olan yakınlığıyla biliniyor. Prigojin’de restoranlar ve catering işletmeleri var.

Prigojin, özellikle Putin’in yabancı ileri gelenlerle katıldığı etkinliklere ev sahipliği yaptığı için ‘Putin’in Şefi’ olarak da biliniyor.

Wagner’in Kurucusu Yevgeni Prigojin Hakkında Detaylar

Prigojin, Afrika, Suriye ve Ukrayna’daki çatışmalara karışan, Rus devlet merkezli bir paralı asker grubu olan Wagner Group’un lideridir. 2016 ve 2018 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan üç şirket de dahil olmak üzere bir şirketler ağını kontrol ediyor.

Prigojin’in Sovyetler Birliği döneminde dokuz yılını hapishanelerde geçirdiği biliniyor. Prigojin, Mayıs 2014’te Wagner Grubu’nu özellikle Donbass Savaşı’nda Rus güçlerini desteklemek için kurduğunu duyurdu.

haber-iznik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu