Haber

Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı toplantısı yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, ilçe belediyelerini iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bilinçlendirmek ve bu konuda yapılan çalışmalara onları da dahil etmek amacıyla “Antalya’da Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Bakış Açısı” başlıklı toplantı düzenledi.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Lokman Atasoy, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Melike Kireçcibaşı, Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İhsan Çiçek ve Prof. Dr. Mehmet Somuncu ile ilgili kurum temsilcileri katıldı. ilçe belediyeleri katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı Lokman Atasoy, iklim değişikliği ve uyum konusunda ulusal ve uluslararası çalışmaların yanı sıra yerel ölçekli çalışmaların da büyük değer kazandığını, yerel yönetimlerin çaba ve girişimleri olmadan ulusal ve uluslararası alanda başarının gelmeyeceğini söyledi. .

 

ÇEVRE ÇALIŞMALARINA 18 ÖDÜL GETİRDİ

Atasoy, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum konusunda en başarılı çalışmaları yürüten belediyelerden biriyiz. Bu çalışmalara ilçe belediyelerini de dahil ederek daha etkili olmayı hedefliyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı hazırladığını, bugüne kadarki en kapsamlı çevresel dönüşüm çalıştayının düzenlendiğini ve Avrupa Birliği İklim Diplomasisi Haftası’na ev sahipliği yaptığını anlatan Lokman Atasoy, “Güneş Okulu projesine başvurduk” güneş panelleri ile ilgili. Şu ana kadar 18 ulusal ve uluslararası ödül aldık. “İklim dostu kuruluş belgesi alan tek belediyeyiz aynı zamanda” dedi.

 

HEDEFİMİZ KARBON NÖTR

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Melike Kireçcibaşı da hedeflerinin 2030 yılına kadar karbon nötr emisyonlarını azaltmak olduğunu belirtti. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2030 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşacaklarını belirten Kireçcibaşı, yetkililere bilgi verdi. Katılımcılara Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalar anlatıldı.

 

ÇİÇEK VE SOMUNCU SUNUM YAPTIK

Toplantıda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Çiçek, “İklim Değişikliğinin Antalya’daki Fiziksel Etkilerine Genel Bakış” başlıklı bir sunum yaptı. Ankara Üniversitesi Çevre Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Somuncu da iklim değişikliğinin Antalya’da insani etkilerine odaklanan detaylı bir sunum yaptı. Toplantı sonunda interaktif bir söyleşi gerçekleştirildi ve katılımcılara iklim değişikliği konusunda yerel yönetimlerin alabileceği önlemler konuşuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu