Ekonomi

VersaBank güçlü ilk çeyrek sonuçları açıkladı, analist tahminlerini aştı

LONDRA, ON – Dijital bankacılık ve siber güvenlik çözümlerinde öncü olan VersaBank (TSX: VBNK) (NASDAQ: VBNK), 30 Nisan 2024 tarihinde sona eren 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını bugün açıkladı. Banka, analist beklentilerini aşarak kazanç ve gelirlerinde güçlü bir büyüme bildirdi.

VersaBank ilk çeyrekte 0,45 C$ hisse başına kazanç (EPS) elde etti; bu rakam bir önceki çeyrekte elde edilen 0,48 C$’a kıyasla %6’lık bir düşüşe işaret etse de, geçen yılın aynı çeyreğinde elde edilen 0,38 C$’a kıyasla %18’lik bir artışı temsil ediyor.

Banka’nın gelirleri ilk çeyrekteki 26,68 milyon C$ seviyesinden %7’lik bir artışla 28,5 milyon C$’a yükselmiş ve 21,78 milyon C$’lık konsensüs tahminini aşmıştır. Bununla birlikte, gelir 28,85 milyon C$’dan %1’lik hafif bir ardışık düşüş yaşadı.

VersaBank Başkanı ve CEO’su David Taylor, güçlü performansı Banka’nın verimli dijital bankacılık modeline ve risk azaltma stratejilerine bağladı. Taylor, “Sabit maliyetlerimizi azaltırken Satış Noktası Finansman Portföyümüzde yıldan yıla güçlü bir büyüme görmeye devam ettiğimiz için %38’lik yeni bir rekor verimlilik oranı elde ettik” dedi.

Bankanın toplam varlıkları, özellikle Dijital Bankacılık Operasyonları’nın Satış Noktası Alacak Satın Alma Programı (POS/RPP) portföyündeki büyümenin etkisiyle bir önceki yıla göre %18 gibi etkileyici bir oranda artarak 4,4 milyar C$’a ulaştı. Net gelir de önemli bir artış göstererek bir önceki yıla göre %15 artışla 11,8 milyon C$’a yükseldi.

VersaBank’ın ortalama adi özkaynak kârlılığı, %13,41’den %8’lik bir ardışık düşüşe işaret etmesine rağmen, yıllık bazda %12,07’den %12,36’ya yükseldi. Banka’nın krediler üzerindeki net faiz marjı da bir önceki yılki %2,99’luk orana göre düşüş göstererek %2,52 olarak gerçekleşmiştir.

İleriye dönük olarak VersaBank, Satış Noktası Finansmanı portföyünde büyüme ve Gayrimenkul portföyündeki CMHC sigortalı finansman tesislerinde kredi kaynaklarında artış bekliyor. Ancak Banka, tüketici harcamalarındaki yumuşaklığın bir sonraki toplam varlık kilometre taşı olan 5 milyar C$’a ulaşma zamanlamasını etkileyebileceğini belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu