Teknoloji

Uzun bir ilişki mi istiyorsunuz? O halde alçak sesle konuşun!

Miley Cyrus’tan Morgan Freeman’a kadar dünyanın en ünlü isimlerinin birçoğu derin sesleriyle tanınıyor. Tamam ama bu kadar baskın bir sese sahip biriyle bir ömür geçirmek ister miydiniz? Bir araştırma, alçak ses tonlarında konuşan bireylerin uzun vadeli çıkarlar açısından daha çekici olduğunu öne sürüyor . Dahası, Penn State Üniversitesi’nden bir ekibe göre, alçak sesli erkekler diğer erkekler arasında daha prestijli görülüyor. Bu iddia aynı zamanda toplumda kabul gören “güçlü sesi olan erkeklerin daha çekici olduğu” görüşüyle ​​de çelişiyor.

Araştırmanın ortak yazarı Profesör David Puts Vurgularımız ve tonlarımız büyük farklılıklar gösterse de sesimizin en dikkat çekici yönü perdedir: “Ses tonunun sosyal algıları nasıl etkilediğini anlamak, sosyal ilişkileri, sosyal statüyü nasıl elde ettiğimizi, başkalarını sosyal statü açısından nasıl değerlendirdiğimizi ve sosyal algıları nasıl etkilediğimizi daha geniş anlamda anlamamıza yardımcı olur. ortaklarımızı nasıl değerlendiriyoruz.” “Nasıl seçtiğimizi anlamamıza yardımcı olabilir.”

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmacılar, çalışmaları için hepsi aynı cümleyi tekrarlayan iki erkek ve iki kadın ses kaydını seçtiler. Daha sonra her klipteki perde, toplam 12 klip oluşturulana kadar düzenlendi. Bu klipler 22 ülkede 3.100’den fazla katılımcıya izletildi ve katılımcılardan hangi sesin daha çekici, çapkın, güçlü ve prestijli olduğu sorularına yanıt vermeleri istendi. Sonuçlar, farklı kültürlerden erkek ve kadın katılımcıların hepsinin uzun vadeli bir bağ için düşük perdeli sesleri tercih ettiğini ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu