Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı, Gazze’deki saldırıları meşru müdafaa olarak tanımlamadıklarını söyledi

Ürdün Dışişleri Bakanı Eyman el-Safedi, Gazze’de yaşananların meşru müdafaa olarak tanımlanmasını reddettiklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarına ilişkin Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldi. Soyun. Komite Genel Sekreteri Hüseyin el-Şeyh’in katılımıyla “koordinasyon toplantısı” gerçekleştirildi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi, görüşmenin ardından Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Arap ülkelerinin ateşkes istediğini belirten Safadi, “Gazze’de yaşananların meşru müdafaa olarak tanımlanmasını reddediyoruz. Bunlar hiçbir şekilde haklı gösterilemez ve İsrail’e güvenlik getirmez. 100’den fazlası dahil 9 bin kişinin öldürülmesi nasıl mümkün olabilir?” 3 bin çocuk meşru müdafaa olarak mı açıklanacak?” söz konusu.

Daha fazla can kaybının her iki tarafa da barış getirmeyeceğini söyleyen Safadi, saldırıların hem İsraillilere hem de Filistinlilere daha fazla acı getireceğini ve bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de Filistin davasının tasfiye edilmesini reddettiklerini belirterek, Gazze’deki saldırılardaki “apaçık uygulamalara” ilişkin uluslararası soruşturma yapılması gerektiğini kaydetti.

Ateşkes talebinde bulunan Şükür, İsrail’in insani yardım engellemesinin de sona ermesini istedi.

Gazze’nin geleceği hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu belirten Şükri, sivillerin güvenliği ve tesisin güvenliğinin önemli olduğunu ifade etti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılarda 3 bin 900’ü çocuk, 2 bin 509’u kadın olmak üzere 9 bin 488 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 144 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisleri olan Şifa, Nasr Çocuk, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerini vurdu. tahliye. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 58 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu