Haber

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kardeş Ülkelerde İlgiyle Takip Edildi

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci versiyonunu Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan yakından takip etmiş ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi bu ülkelerin basınında geniş yer bulmuştur.

Türkiye’de yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına giden halk, kardeş Azerbaycan halkı tarafından ilgiyle izlendi. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Seçimi, ilk tür seçimlerde olduğu gibi sosyal medya ve basında Azerbaycanlıların öncelikli gündem maddesi oldu.

Azerbaycan televizyon kanalları ve haber ajansları oy verme sürecini ve seçim sonuçlarını Türkiye’de görevlendirdiği muhabirleri aracılığıyla canlı yayınla izleyicilerine duyurdu. Bazı televizyon kanallarında seçime özel programlarla izleyicilere bilgi aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirsiz sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmalar ve Azerbaycan’da düzenlenen kutlamalar televizyon kanallarına yansıdı.

İnternet medyası, Türkiye’deki seçimler ve Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili birçok habere yer verdi ve seçim manşetlere taşındı.

Azerbaycan Devlet Haber Ajansı’nın (AZERTAC) manşetinde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdikleri tebrik açıklamalarına ve Bakü’de düzenlenen kutlamalara yer verildi.

Yeni Musavat gazetesinin internet sitesinin iki manşeti Türkiye’deki seçimlerle ilgili haberlere ayrıldı. “Seçimi halk yaptı. Türkiye’nin lideri oldu” manşetiyle sonuçlar verilirken, “Aliyev Erdoğan’ı tebrik etti” başlıklı haber de manşette yer aldı.

APA Haber Ajansı, Erdoğan’ın seçim sonrası konuşmasını ve Azerbaycan’dan Erdoğan’a tebrik mesajlarını manşetine taşıdı. Ajans, Azerbaycan’da yaşayan ve seçimlerde oy kullanan Türk vatandaşlarının yüzde 53,59’unun Erdoğan’ı desteklediği haberini de manşetten verdi.

Kazakistan

Kazinform haber ajansı, “Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçiminin tek galibinin Türkiye olduğunu söyledi” manşetiyle yaptığı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’un Üsküdar ilçesinde toplanan vatandaşlara seslendiğini bildirdi.

Erdoğan’ın “Seçim sonuçları bir kez daha gösteriyor ki bu ülkenin kazanımlarına kimse göz dikemez” sözlerine atıfta bulunulan raporda, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci versiyonunu milletin lütfuyla tamamladıklarına yer verildi.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem 14 Mayıs seçimlerinin hem de 28 Mayıs seçimlerinin kazananlarının 85 milyon vatandaş olduğunu söyledi. Erdoğan, milletine bir kez daha seçimleri ile ülkeyi 5 yıl boyunca yönetme sorumluluğunu emanet ettikleri için teşekkür etti. terimler yer aldı.

Kazahstanskaya Pravda gazetesi Erdoğan’ın seçim zaferini “Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi” manşetiyle duyurdu.

Egemen Kazakistan gazetesi, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan kazandı” başlıklı haberinde, YSK tarafından açıklanan seçim sonuçlarına göre Erdoğan’ın yüzde 52.16 oyla seçimi kazandığını bildirdi.

Haberde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferinden dolayı tebrik ettiği belirtildi.

Tengrinews Haber Ajansı, seçimlerin ardından yaptığı zafer konuşmasında “Erdoğan Türk Yüzyılının başladığını söyledi” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde 320 bin kişiye konuşma yaptığını bildirdi.

Kırgızistan

Ülkenin önde gelen haber ajansı Akipress, Türkiye’deki seçimlerle ilgili haberinde “İkinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan kazandı” manşetini kullandı.

Bulak Haber Portalı’nda yer alan haberde, “Görevdeki Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52’sinden fazlasını alarak seçimi kazandı.” ifadesini verdi.

24.kg haber ajansı, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan kazandı” manşetini attı.

Kanal 7, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan kazandı” haberini yaptı.

Özbekistan

Erdoğan’ın seçim zaferi Özbek medyasında da geniş yer buldu.

Ülkenin resmi Özbekistan Haber Ajansı, Erdoğan’ın seçim sonrası yaptığı konuşmada bahsettiği haberi, seçim zaferinin ardından “Erdoğan Türk Yüzyılının başladığını duyurdu” başlığıyla yayınladığı haberde okuyucularıyla paylaştı.

Gazeta.uz da Erdoğan’ın seçim zaferini “Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın kazandığını açıkladı” manşetiyle duyurdu.

Haberde, Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından yaptığı konuşmada, seçimleri tüm Türkiye’nin kazandığına dikkat çekerek, demokrasi bayramı için halka teşekkür etti.

“Kun.uz” da seçimle ilgili haberinde “Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını açıkladı” manşetini kullandı.

Erdoğan’ın önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yöneteceği haberinde yer alan haberde, kendisini ülkeyi yönetme sorumluluğuna layık gören Türk halkına teşekkür edildi.

Daryo.uz haber portalı da Türkiye’deki seçim sonuçlarını “Erdoğan resmen yeniden Türkiye Cumhurbaşkanı seçildi” manşetiyle duyurdu.

Haberde, birçok devlet başkanının Erdoğan’ı yeniden seçilmesi nedeniyle tebrik ettiği belirtildi.

Türkmenistan

Ülkenin önde gelen haber sitelerinden Atavatan haber portalı, seçim sonuçlarını “Türkiye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan” başlığıyla duyurdu.

Türkmen Haber Ajansı (TDH), Salamnews, Turkmenportal ve Orient haber portalları da Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ve Halkla İlişkiler Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu