Ekonomi

Tayland Maliye Bakanı piyasaları desteklemeyi hedefliyor

Tayland’ın yeni atanan maliye bakanı Pichai Chunhavajira, merkez bankası ile daha işbirlikçi bir tutum benimseyerek ülkenin zor durumdaki piyasalarına rahatlama sağlayabilecek potansiyel bir politika değişikliğinin sinyalini veriyor. Büyük ölçüde turizme dayanan ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland ekonomisi, Çin’in ekonomik yavaşlaması ve iç tüketimi kısıtlayan yüksek faiz oranlarından kaynaklanan zorluklarla boğuşuyor.

Hükümet bu sorunların üstesinden gelmek için faiz oranlarının düşürülmesini savunuyor ve bu da ülkenin yüksek borç seviyelerinden endişe duyan para politikası yapıcıları ile gerginliğe yol açıyor. Yabancı yatırımcılar düşük performans gösteren ekonomiye ve siyasi istikrarsızlığa Tayland hisse senetleri ve tahvillerinden çekilerek tepki gösterdi; geçen yıl 5,5 milyar dolar ve 2024’te 1,9 milyar dolar daha net çıkış yaşandı. Gösterge SET endeksi bu yıl %4 gerileyerek son üç yılın en düşük seviyesine indi ve Asya’nın en kötü performans gösteren hisse senedi endeksi oldu.

Nisan 2024’te maliye bakanı olarak atanan ve daha önce Tayland Merkez Bankası yönetim kurulunda görev yapan Pichai, ekonomiyi canlandırmak ve piyasa duyarlılığını iyileştirmek için daha etkili politika önlemlerini kolaylaştırabilecek daha sakin yaklaşımı nedeniyle övgüyle karşılandı. Singapur’daki Standard Chartered’ın Asya makro stratejisti, Pichai’nin liderliğinde hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için odağını mali harcamalara ve likidite enjeksiyonlarına kaydırdığını belirtti.

Bu hafta Tayland kabinesi, bir yardım planını finanse etmek için 2024 mali bütçesinde 122 milyar bahtlık (3,3 milyar dolar) bir artışı onayladı. Pichai ayrıca hükümetin büyümeyi hızlandırmak için kısa vadeli ek tedbirler almayı düşündüğünü de belirtti. Pichai, Başbakan Srettha Thavisin’in faiz oranlarının düşürülmesine yönelik kamuoyu taleplerini duraklatan bir tutumla, merkez bankasıyla işbirliği yapma ve bağımsızlığını koruma konusundaki kararlılığını vurguladı. Merkez bankasının bir sonraki faiz belirleme toplantısının 12 Haziran 2024’te yapılması planlanıyor.

Eski maliye bakanı Thirachai Phuvanatnaranubala, maliye bakanlığı ile Tayland Merkez Bankası arasındaki ilişkilerin iyileşme ihtimali konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Tayland Merkez Bankası iki önemli endişe nedeniyle faiz oranlarını düşürmekte tereddüt ediyor. Küresel olarak, ABD Fed Fonları oranı %5’in üzerindeyken, Tayland oranları %2,5 seviyesinde bulunuyor. Tayland’da faiz oranlarının düşürülmesi, bu yıl dolar karşısında %7 değer kaybetmiş olan baht üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Yurt içinde hane halkı borcunun GSYH’ye oranının %90 gibi yüksek bir seviyede olması, düşük faiz oranlarının ekonomik büyümeyi teşvik etmedeki etkinliğini sınırlamaktadır.

Zorluklara rağmen, bazı piyasa katılımcıları ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla birlikte politika eylemi için bir fırsat penceresi görüyor ve bu da artan hükümet harcamalarıyla aynı zamana denk gelebilir. Tayland’da enflasyon bir yıldır merkez bankasının hedefinin altında kaldı ve maliye bakanlığı kısa süre önce büyüme tahminini bir önceki tahmin olan %2,8’den %2,4’e düşürdü.

Geçtiğimiz ay, başbakanın talebi üzerine yerel bankalar belirli hassas gruplar için kredi faizlerini altı ay süreyle 25 baz puan düşürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu