Haber

Tatvan donmuştu: Sarkıtların uzunluğu 2 metreye ulaştı

Tatvan donmuştu: Sarkıtların uzunluğu 2 metreye ulaştı

Dondurucu soğuktan etkilenen vatandaşlar ilçenin adını “Tatvantika” olarak değiştirdi

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde kar yağışının ardından dondurucu soğuk nedeniyle her yer donarken, çatılarda oluşan sarkıtların uzunluğu 2 metreye ulaştı.

İlçede yaklaşık bir haftadır etkili olan kar yağışı yerini dondurucu soğuklara bıraktı. Gece sıcaklığın sıfırın altında 12 dereceye düşmesi çatı ve saçaklarda buz sarkıtlarının oluşmasına neden oldu. Apartman ve işyeri çatılarında oluşan sarkıtlar tehlike oluştururken, dondurucu soğuklar da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İlçedeki bir caminin çatılarında oluşan buz sarkıtları 2 metre uzunluğa ulaşırken, vatandaşlar da çatılarda biriken kar ve buz sarkıtlarını düşürerek olası yaralanmaların önüne geçmeye çalışıyor.

Berat Tüzün, saçak altından geçerken dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Tatvan’da günlerdir kar yağıyor. Saçak altından geçerken tedirgin oluyoruz. Çatılarda biriken buz sarkıtlarını mümkün olduğu kadar temizlemeye çalışıyoruz. olası.”

Enver Lider, dondurucu soğukların eriyen karın buza dönüştüğünü ve bu buzun tehlike oluşturduğunu söyledi. “İlçede son dönemde yağan kar nedeniyle çatılarda buzlanma oluştu. Bu buzlanma tehlike oluşturuyor. Vatandaşlarımızın çatı altından geçerken çok dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

Tatvantika’da kar sanatı

Dondurucu soğuktan etkilenen vatandaşlar ilçenin adını “Tatvantika” olarak değiştirdiklerini söylerken, karı sanata dönüştürmeyi de ihmal etmediler. Bir grup vatandaş, boş zamanlarını geçirmek için kar aşçıları hazırlayıp onlara önlük giydirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu