Haber

Suudi Arabistan’dan bir heyet ateşkesin yeniden başlatılmasını görüşmek üzere Sana’da bulunuyor.

Suudi Arabistan’dan bir heyet, Yemen’de ateşkesi yenilemeye yönelik uluslararası ve bölgesel çabalar ışığında İran destekli Husilerin kontrolündeki başkent Sana’a gitti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Suudi Arabistan’dan gelen heyet dün akşam Sana Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptı.

Yemen Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Muhtar er-Rahbi, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed El Cabir’in Suudi heyetinin başında Sana’a geldiğini Twitter hesabından paylaştı. Herhangi bir detay vermedi.

Yerel kaynaklar, bu heyetten önce Umman’dan bir heyetin Sana’a geldiğini ve Husilerle ateşkesin yeniden etkinleştirilmesi için görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye kuvvetler veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu