Haber

Son dakika haber: Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından F-16 ve F-35 açıklaması! Verilen tarih…

Flaş Haber…Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, F-16 tedariki, modernizasyon süreci ve F-35 program gündemine dönüşe ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu.

TUZLA PİDE OKULU’NDA SON DURUM

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Tuzla Piyade Okulu’nda yürütülen soruşturmaya ilişkin son duruma ilişkin şu yanıtı verdi:

Disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümünde yaşanan olayla ilgili olarak da derhal idari soruşturma başlatılmıştır. Adli soruşturmaya başlanmış, bu kapsamda olaya karışan kişiler Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. “Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu, gözaltına alınan işçiyle ilgili açıklama yayınladı. “Silahlı Kuvvetlerden Ayrılma”karar verildi.

Diğer süreçler ise olayın adli sürecinden elde edilen belge ve bilgilere göre yürütülecek.

Binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip olan kahraman ordumuzun ve askerlik hizmetimizin temeli disiplin üzerine kurulmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri, yerleşik disiplinin korunması amacıyla, olayları hukuk çerçevesinde tarafsız ve önyargısız olarak değerlendirmekte; Temel değerlerini sarsacak, askeri disipline aykırı olacak, askeri hiyerarşiyi bozacak veya bozacak hiçbir kişi, olay ve duruma tolerans göstermez. Bu konuda en ufak bir şüphenin olmaması gerekir.

F-16 SATIN ALIMI VE MODERNİZASYON SÜRECİ / F-35 PROGRAMINA DÖNÜŞ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F16 tedarik ve modernizasyon süreci, kullanımı ve F-35 programı; ABD yönetimi tarafından 26 Ocak 2024 tarihinde 40 adet F-16 Blok-70 ve 79 adet F-16 uçağı ile diğer çeşitli ekipmanların Viper Modernizasyonuna ilişkin resmi kongre bildirimi yapılmış olup, taleplerimiz doğrultusunda; Kongre onay sürecinin 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlandığını söyledi.

Taslak Teklif ve Kabul Mektuplarının Şubat ayı sonuna kadar tarafımıza ulaşması bekleniyor. Teklif ve Kabul mektuplarının tarafımızdan incelenmesi ve ABD yetkilileriyle birlikte projenin sonuçlandırılmasının ardından takvimin Haziran-Temmuz 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tedarik edilecek uçağın ülkemizde modernizasyon faaliyetleri ve üretim süreçlerinin yürütülmesi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor.

Tedarik edilecek ve modernize edilecek F-16’ların kullanımına ilişkin tezlerin aksine, daha önce de vurguladığımız gibi böyle bir kural yok.

F-35 meselesine ilişkin ise her iki ülkenin tutumunda bir değişiklik olmadığını söyledi.

BAKAN GÜLER’İN IRAK ZİYARETİ

Bakanlık kaynakları: “Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Irak ziyareti hakkında bilgi verir misiniz?” Sorusuna şu şekilde cevap verdi:

06-07 Şubat 2024 tarihlerinde çeşitli ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerde; Merkezi Irak Yönetimi, IKBY ve Irak Türkmen Cephesi yetkilileriyle bağların derinleştirilmesi ve üst düzey ziyaret sıklığının artırılması, sınır güvenliğinin sağlanması ve istihbarat paylaşımının yanı sıra bölgedeki son gelişmeler, terörle mücadelede ortak çabalar konularında çeşitli ikili görüşmeler yapıldı. askeri işbirliği ve Irak Türkmenlerinin bölgedeki hakları/çıkarları. yapıldı.

Kimsenin toprağında gözümüzün olmadığını bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Tek kaygımız Irak topraklarının teröristler tarafından ülkemize yönelik saldırılarda üs olarak kullanılmaması ve kullanılmasına izin verilmemesidir; ülkemizin, milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamaktır. Terörle mücadelede birlikte hareket etmek demektir.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ün bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle;

Değerli Basın Mensupları, Milli Savunma Bakanlığı Basın Bilgilendirme Toplantısına hoş geldiniz.

Öncelikle Erzincan İliç’te meydana gelen heyelan nedeniyle asil milletimize geçmiş olsun diyor, kayıp işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz.

Kayıp personelimizin kurtarılma çalışmaları kapsamında 3’üncü Ordu Mühendis Muharebe Taburumuz, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarıyla uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.

NATO / BÖLGESEL VE ​​KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARINA KATKILAR / İKİLİ İLİŞKİLER

Ülkemiz, 18 Şubat’ta üyeliğinin 72. yıl dönümüne ulaşacak olan NATO’nun değer ve sorumluluklarını paylaşıyor; Aktif, ilgili ve saygın bir üye olmaya devam etmektedir.

Türkiye; Hem Müttefikler arasında savunma konularında hem de Avrupa-Atlantik coğrafyasında güvenlikle ilgili tüm konularda en değerli platform olmayı sürdüren ve 75. kuruluş yılına giren NATO’ya değerli ve kararlı katkılar sağlamaya devam edecektir. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de.

Bu içerikte; Dışişleri Bakanımız bugün Brüksel’deki NATO Karargâhında NATO Savunma Bakanları Toplantısına katılıyor.

İttifakın savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesi kapsamında Sayın Bakanımızın mevkidaşlarıyla toplantı gündeminde yer alan konulara ilişkin görüş, beklenti ve dileklerimizin vurgulanacağı toplantılar yapılması ve ayrıca gündemdeki konuların ele alınması planlanmaktadır. NATO’nun komuta ve kuvvet yapısına takviye sağladık.

Tekrar Sayın Bakanım; Sayın Cumhurbaşkanımıza 13 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri, 14 Şubat’ta ise Mısır ziyaretlerinde eşlik etti.

Öte yandan İsrail’in bugüne kadar yaptığı katliamların ardından Refah kentine yönelik saldırılarından da endişe duyuyoruz. Baskınların devam etmesi halinde Gazze’deki trajedi çok daha ciddi boyutlara ulaşacak. Uluslararası toplumun İsrail’in saldırılarını durdurmak için gerekli adımları atması gerekiyor.

Filistin meselesi adil bir sonuca varılmadıkça bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacaktır.

Ülkemizin Gazze’ye yaptığı insani yardımlar kapsamında ilgili kurumlarla koordineli olarak;

– 14 Şubat’ta A400M uçağıyla bölgeye 1,2 ton tıbbi malzeme ve 12 sağlık çalışanı ulaştırıldı; Gazze’den 49’u hasta, 106’sı refakatçiden oluşan toplam 155 kardeşimiz daha ülkemize getirildi.

– Bugüne kadar Hava Kuvvetlerimize ait 18 uçakla Gazze’ye 240 tonun üzerinde insani yardım malzemesi gönderilmiş olup, ülkemize getirilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı 876’ya ulaşmıştır.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Değerli Basın Mensupları,

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tüm görevlerinin yanı sıra kara, deniz, hava ve siber alanlarda eğitim ve tatbikat faaliyetlerine devam etmektedir. Bu içerikte,

– NATO, ABD ve çok uluslu birliklerin eğitimini, iş birliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen DİNAMİK FRONT 2024 Tatbikatına katılım sağlanmaktadır.

Tatbikat iki aşamada gerçekleştirildi;

– Bilgisayarla Güçlendirilmiş Komuta Noktası Aşaması 5-16 Şubat tarihleri ​​arasında Almanya’da gerçekleştiriliyor.

– Aktif Çekim Etabı, ABD, Kosova, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın katılımıyla 17-19 Şubat tarihleri ​​arasında Polatlı/Ankara’da gerçekleştirilecek. Katılımcı ülkelerden ülkemize işçi ve malzeme transferi tamamlandı.

Steadfast Defender 2024 Tatbikatı kapsamında; Brillant Jump 2024 Egzersizi 13-28 Şubat tarihleri ​​arasında Polonya’da gerçekleştirilecek. 29 Şubat – 14 Mart tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek Dragon 2024 Tatbikatına katılım planlanıyor.

Ayrıca TCG BURGAZADA korvetimizin amiral gemisi olduğu Deniz Muhafızı Harekatı’nda; 15-16 Şubat tarihleri ​​arasında yürütülen “2024 Birinci Dönem Odak Harekatı”na 1 Hava İhbar Kontrol Uçağı, 1 Denizaltı ve 1 Deniz Karakol Uçağı katılıyor.

Diğer taraftan;

– İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait MARGOTTINI gemisi ile 9-13 Şubat tarihleri ​​arasında Aksaz’a,

– 11-14 Şubat tarihleri ​​arasında Arnavutluk Donanması’na ait LISSUS gemisi ile İzmir’e liman ziyaretleri yapıldı.

– Alman Donanmasına ait GROMITZ gemisi 14-17 Şubat tarihleri ​​arasında Çanakkale’ye liman ziyareti yapıyor.

Yine TCG GEDİZ fırkateynimiz 10 Şubat – 25 Mart tarihleri ​​arasında NATO Daimi Deniz Misyonu Grup-2’ye katılmış ve bu kapsamda 11 – 13 Şubat tarihleri ​​arasında Pire/Yunanistan’a liman ziyareti gerçekleştirmiştir.

“12. Türkiye-İtalya Deniz Kuvvetleri İşbirliği Toplantısı” 6-8 Şubat tarihleri ​​arasında Roma/İtalya’da gerçekleştirildi.

TERÖRE KARŞI OPERASYON ÇALIŞMASI

Değerli Basın Mensupları

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tehditleri kaynağında ortadan kaldırma kararlılığındadır. “Terörle Mücadelede Yeni Güvenlik Konsepti” Kapsamımız çerçevesinde; geçmişte gerçekleştirilen “sınırlı hedef ve süre”askeri operasyonlar yerine “Sürekli ve kapsamlı”Operasyonlar yaparak terör örgütlerine büyük darbe vuruyor.

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini Irak’ın kuzeyi ve Suriye dahil olmak üzere artan baskı ve yavaş tempoyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

Geçen hafta 39; 1 Ocak 2024’ten bu yana Irak’ın kuzeyinde 151, Suriye’nin kuzeyinde ise 247 olmak üzere toplam 398 terörist etkisiz hale getirildi.

Geçen hafta Kuzey Irak’taki barınaklardan kaçtı
Habur’daki Sınır Karakolumuza 2 PKK’lı terörist teslim oldu. Teröristlerin tek çıkış yolu Türk adaletine teslim olmaktır.

Şu anda üs sahalarımızda ve sınırlarımızda zorlu iklim/arazi koşullarında kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Tek bir terörist kalmayıncaya kadar terörle mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir.

Bu vesileyle, 11 ve 13 Şubat tarihlerinde şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza, Piyade Sözleşmeli Onbaşı Mustafa Özkardeş ve Ulaştırma Sözleşmeli Er Adem Kel’e bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

SINIR GÜVENLİĞİ

Teknolojik imkanlarla desteklenen fiziki güvenlik önlemleri ve kurulan çok katmanlı güvenlik sistemi ile korunan sınırlarımızda;

– Geçtiğimiz hafta yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 253 kişi yakalandı. Yakalananlardan 8’i terör örgütü üyesi. 3.448 kişinin sınırı geçmesi engellendi.

– Böylece 1 Ocak’tan bu yana yasa dışı yollardan sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1.146’ya yükseldi. Sınırı geçmesi engellenen kişi sayısı ise 24 bin 537 oldu.

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERDEKİ YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Değerli Basın Mensupları,

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve desteğiyle değerli atılımların yapıldığı yerli ve milli savunma sanayii çalışmalarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkan ve kabiliyetleri sürekli artırılmaktadır. Bu içerikte;

– Sayın Bakanım, 9 Şubat’ta Ankara ATO Congresium’da “Geleceğin Teknolojileri”6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarını temasıyla ziyaret etti.

– Yine 9 Şubat’ta “Tanklara İlave Yetenekler Kazandırılması Projesi”Milli sistemlerle donatılan ilk M60T tankı, Ankara Şereflikoçhisar’da düzenlenen törenle Kara Kuvvetlerimizin envanterine alındı.

– Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından çeşitli ölçülerde; DROPS-Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç, NEFER Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı ve Temel Eğitim Helikopterinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandı.

ÖĞRENCİ VE İŞÇİ İSTİHDAM ÇALIŞMALARI / DEĞERLİ DUYURULAR

Personel ve askeri öğrenci alım/tedarik faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Sözleşmeli Özel Personel Alımı başvuruları bugün sona eriyor.

Milli Savunma Bakanlığı olarak, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 11 ilde düzenlenen Mesleki Fuarlara 21-22 Şubat’ta Denizli, 23-24 Şubat’ta Antalya, 26-27 Şubat’ta Kocaeli ve 28-28 Şubat’ta da Eskişehir’de katılacağız. 29 Şubat.

Sonuç olarak; Gücünü içinden çıktığı asil Türk milletinin sevgisinden ve inancından alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz;

– Anayasa ve kanunlara bağlı olarak,

– Milli, manevi ve mesleki değerlerimiz çerçevesinde,

– Atatürk’ün unsurları ve inkılapları ile aklın ve bilimin rehberliğinde,

– Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve amir ve komutanların emirleri doğrultusunda,

– Kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirecek ve asil milletimizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu