Haber

Rusya’dan Güney Kore’ye üçlü deniz tatbikatı teklifi

Güney Kore’de iktidardaki Halkın Gücü Partisi’nin (PPP) milletvekili Yoo Sang-bum, Rusya’nın Çin ve Kuzey Kore’ye üçlü deniz tatbikatları düzenlemeyi teklif ettiğini iddia etti.

Yonha’nın raporuna göre Yoo, Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatı (NIS) Direktörü Kim Kyou-hyun’un parlamentoda kapalı bir oturumda Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu tarafından Kuzey Kore’ye ortak tatbikat teklifinde bulunduğunu söyledi.

Yoo, Shoigu’nun Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Yong-un ile yaptığı ikili görüşmede Çin ve Kuzey Kore ile üçlü deniz tatbikatı yapılması planının gündemde olduğunu öne sürdü.

Kuzey Kore’nin askeri provokasyonlarının son dönemde arttığını söyleyen Yoo, tatbikat planının Güney Kore ve ABD tarafından düzenlenen “Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS)” ortak askeri tatbikatına tepki olarak yapıldığını savundu.

Öte yandan Rusya’nın Pyongyang Büyükelçisi Aleksandr Matsegora, Rus haber ajansı TASS’a verdiği röportajda, Kuzey Kore ile Rusya’nın ikili siyasi çıkarlarının arttığını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uyguladığı yaptırımların gündeme geldiğini belirtti. BMGK) bu ilişkilerin gelişmesine engel değildir. ifade edildi.

Matsegora, Kuzey Kore’nin Rusya ve Çin’i ortak askeri tatbikatlara dahil etmesinin uygun olacağını kaydederek, bunun kendi kişisel görüşü olduğunu ekledi.

Shoigu, 25-27 Temmuz ortasında Kuzey Kore’yi ziyaret etti.

ABD ve Güney Kore’nin “Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS)” adını verdiği ortak askeri tatbikat 21-31 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

habersehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu