Ekonomi

Reuters: Şimşek ve Erkan uluslararası yatırımcılarla görüştü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 4 Ağustos Cuma günü uluslararası yatırımcılarla bir araya geldiği ve toplantının 2014 yılından bu yana düzenlenen ilk yatırımcı toplantısı olduğu açıklandı. Türkiye’nin ekonomi politikasında ‘U dönüşü’.

Reuters, iki kaynaktan alıntı yaparak, “Türkiye’nin yeni ekonomi ekibi Cuma günü ilk kez onlarca uluslararası yatırımcı ile bir araya geldi ve ekonomik büyüme yavaşlasa da enflasyonun yükselmesini önlemek için faiz oranlarını artırmaya devam etme sözü verdi” bilgisini paylaştı. Buna göre, dün Şimşek ve Erkan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen ve sekiz saat süren toplantıda para ve ekonomi politikası ile ekonomik görünüm ele alındı.

‘ŞİMŞEK ENFLASYONU DÜŞÜRMEK ÖNCELİK OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

40’tan fazla yatırımcının katıldığı toplantıyla ilgili isim vermeden bilgi paylaşan iki kaynak, Mehmet Şimşek’in önceliği enflasyonu düşürmek olduğunu ve siyasetin daha sıradan bir çizgiye döndüğü konusunda kendinden emin bir üslup kullandığını söyledi. Buna göre Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parasal sıkılaştırmaya ‘tam takviye’ verdiğini ve faiz artırımının ‘kademeli’ olarak devam edeceğini kaydetti.

Reuters, 3 Ağustos Perşembe günkü raporunda, söz konusu yatırımcı toplantısının JPMorgan’ın mülkiyetinde gerçekleştirileceğini yazdı. Ajansın gördüğünü söylediği programa göre, Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi başkanı Burak Dağlıoğlu’nun Türkiye’yi ‘dirençli bir yatırım ortağı’ olarak anlatan bir sunum yapması bekleniyordu. Programda Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar ile Türkiye Varlık Fonu Başkanı’nın da konuşma yapacağı görüldü. JPMorgan toplantı hakkında yorum yapmayı reddederken, Federal Rezerv ve Maliye Bakanlığı şu anda konu hakkında yorum yapmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu