Yaşam

Rektör Prof. Dr. Budak AB’de Okuyacak Azerbaycanlı Öğrencileri Ağırladı

Çift diploma programı kapsamında AB’ye gelen ADAU öğrencileri Prof. Dr. Budak’ı ziyaret etti

Rektör Prof. Dr. Budak AB’de Okuyacak Azerbaycanlı Öğrencileri Ağırladı

Yükseköğretim alanında bir ilk olarak Necdet Budak liderliğinde uygulanan Ege Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi (ADAU) Çift Diploma Programı kapsamında Türkiye’ye gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Türkiye’ye örnek bir model oluşturan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın konuğu oldu. prof. Dr. Budak, AB Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel ile birlikte kendisini ziyaret eden öğrencilere “Hoş geldiniz” diyerek başarılar diledi.

ADAU öğrencilerinden oluşan heyeti havalimanında AB Ziraat Fakültesi üst yönetimi karşıladı. Azerbaycanlı öğrenciler, ardından Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ile EÜ Senato Salonu’nda görüşme gerçekleştirdi. Örnek bir işbirliği programı yürüttüklerini ifade eden Prof. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Rektörlüğümüzde Üniversitemiz. Çift diploma programımız kapsamında 3 yıllık eğitimlerini Azerbaycan’da tamamlayan ADAU öğrencileri 4. sınıf eğitimlerini ve stajlarını tamamlamak üzere ülkemize, şehrimize ve üniversitemize geldiler. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın bize emanet ettiği bu gençlerin eğitimlerini en verimli şekilde tamamlayıp, çift diploma sahibi olarak mezun edeceğiz. Uluslararasılaşma stratejimiz ve öğrenci odaklı yaklaşımımız doğrultusunda sahiplendiğimiz Azerbaycanlı öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.”

“Türk Dünyasına açılımlarımız devam edecek”

ADAU ile çift diploma programının Ege Üniversitesi’nin uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda mihenk taşı olduğunu belirten Prof. uluslararası bilinen bir üniversite ve tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak bilgi birikimimizi Türki Cumhuriyetlere aktarmak için çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri, YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar öncülüğünde başlatılan Özbekistan üniversiteleri iş birliğinde de değerli adımlar atıyoruz. Bu kapsamda Özbekistan’dan 33, Türkiye’den 56 üniversite rektörünün katıldığı “Türk-Özbek Teknik Yüksek Öğretim Kurumları Forumu”na ev sahipliği yaptık. Yine akademisyenlerimiz çift diploma programı kapsamında Azerbaycan’da eğitim vermektedir. Ancak benzer ikili anlaşmalara imza atmaya devam ediyoruz. Yüzyılda Türk Dünyası ile işbirliği içinde uluslararasılaşma atılımımızı sürdüreceğiz” dedi.

Ziyaret boyunca öğrencilerle yakından ilgilenen Rektör Prof. Dr. Budak, öğrencilere eğitim ve meslek hayatları hakkında tavsiyelerde bulundu. prof. Dr. Budak, Azerbaycanlı öğrencilere Ege Üniversitesi kimlik kartlarını da bizzat takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

odunpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu