Ekonomi

Mobilya Sektörü 2028 Yılı İhracat Hedefini Açıkladı

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Lideri Ahmet Güleç, mobilya sektörü olarak 2028 yılı ihracat hedeflerinin 12 milyar dolar olduğunu belirterek, sektörün bilgi, donanım ve motivasyon olarak bu hedefi gerçekleştirecek güce sahip olduğunu söyledi.

MOSFED’den yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı üretim, yatırım, istihdam ve ihracat eksenindeki politika çerçevesini sürdürürken, Türkiye İhracatçılar Meclisi 2028 İhracatı Teşvik ve Pazarlama Vizyon Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin mal ve hizmet ihracatının rotasının çizildiği toplantıda, 400 milyar dolarlık mal ihracatı, 200 milyar dolarlık hizmet ihracatı masaya yatırıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MOSFED Lideri Ahmet Güleç, mobilya branşı olarak 2028 yılı ihracat hedeflerinin 12 milyar dolar olduğunu, departmanın bilgi, donanım ve motivasyon olarak bu amacı gerçekleştirebilecek güce sahip olduğunu belirterek, “Ne zaman Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinin tamamını bu hedefin içine dahil edersek, 20 milyar dolar değerinde.Uzun bir yolculuk bizi bekliyor diyebilir.” tabirini kullandı.

Geçen yıl yüzde 11,23 artışla 4,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ve bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 272 milyon dolarlık ihracata ulaşan şube, faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor ve yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Üretimde ve istihdamda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu