Haber

Kuzey Kore ile Rusya arasında işbirliği protokolü

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA)Habere göre, Rusya Tabii Kaynaklar Bakanı Aleksandr Kozlov ve beraberindeki heyet, başkent Pyongyang’da düzenlenen 10. Ticaret, Ekonomi, Bilim ve Teknoloji İşbirliği Komitesi Toplantısına katıldı.

Kuzey Kore Dış Ekonomik Bağlantılar Bakanı Yun Jong-ho’nun ev sahipliği yaptığı toplantıda ikili ilişkiler ele alındı.

Toplantının ardından iki ülke arasında ticaret, ekonomi, bilim ve teknoloji başta olmak üzere farklı alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

ABD Savunma Bakanı Austin’in Seul ziyaretine Kuzey Kore’den tepki

Öte yandan Moskova ile Pyongyang arasındaki ikili ilişkilerin hızla geliştiği bir dönemde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Güney Kore ziyareti Kuzey Kore’de tepkiyle karşılandı.

Kuzey Kore Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Austin’in 13 Kasım’da Güney Kore’ye yaptığı ziyaret eleştirildi.

Açıklamada, Güney Kore ve ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı caydırıcılık stratejilerini revize ettiğine dikkat çekildi. Askeri provokasyona sert tepki verilecek‘ uyarısı yapıldı.

Açıklamada, Kore Yarımadası’nda istikrarsızlık yaratmaya yönelik her türlü girişimin daha agresif ve stratejik caydırıcı eylemlerleCevap verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu