Ekonomi

İTO Meclisi seçimlerinde Avdagiç sandıktan çıktı, 2 aday meclise giremedi

Merve YİĞİTCAN – Yener KARADENİZ

Büyük çekişmeye sahne olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerinde mevcut Lider Şekib Avdagiç, yer aldığı 2 sandıktan güçlü çıkarken, en güçlü rakibi Murat Kalsın liste hazırladığı 2 komiteden de çıkamadı. Birinci sonuçlara nazaran Avdagiç, 273 kişilik meclise 195 üye gönderdi.

Bir öteki aday Ferhan Ademhan da sandıktan çıkamadı. İTO’da Değişim Grubu’nun beklenen lider adayları ortasında ismi geçen Atilla Bingöl ve Saadettin Saran ise komitelerini kazanarak meclise girdiler.

Üye sayısı 700 bini aşan Türkiye’nin en büyük ticaret odası İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) büyük çekişmeye sahne olan meclis organ seçimleri dün yapıldı. İstanbul Fuar Merkezi’nde sabah 09.00 itibariyle başlayan oy verme süreci 17.00 itibariyle sona erdi. 81 komiteden 273 meclis üyesinin belirlendiği seçimlerde 70 civarında sandıkta birden fazla liste yarıştı. Şekib Avdagiç, tek liste olduğu 52 No.lu Kara Taşıtları, Yedek Kesim ve Ekipmanları komitesi ile Abdullah Teber’in karşı liste çıkardığı 68 No.lu komitelerden de büyük farkla çıktı. Lider adayları Murat Kalsın ve Ferhan Ademhan ise sandıklarından çıkamayarak başkanlık yarışına erken veda ettiler. Kalsın 29 No.lu Mimarlık ve Mühendislik ile 45 No.lu Konut İnşaatı komitelerinden liste çıkarmıştı. Ferhan Ademhan ise 2 No.lu Toptan ve Dış Ticaret komitesinden liste çıkarmıştı.

30 No.lu Bilgi, Bağlantı ve Medya komitesinden İTO Değişim Kümesi ile adaylığını açıklayan Saadettin Saran’ın listesi de galip çıktı.

Gayri resmi sonuçlara nazaran, Avdagiç’in listelerinden 195 üye 273 kişilik meclise girdi.

Trafik nedeniyle oy vermeden periyotlar oldu

Geçmiş yıllarda ortalama 30 bin kişinin katıldığı seçimlerde bu yıl 50 binin üzerinde iştirak sağlandı.

Sabahın birinci saatlerinden itibaren fuar alanının etrafında başlayan ağır araç trafiği gün içinde artarak devam etti. Basın Ekspress’te trafik adeta kilitlendi. Trafik nedeniyle birçok üyenin oy vermeden geri döndüğü öğrenildi. Son dakikalar yetki dokümanını alanlar koşarak sandığa gittiler. Yetki dokümanı almak sıraya giren yüzlerce kişi oy veremedi.

Üç holün tamamında yoğunluk gün uzunluğu devam etti. Önde gelen iş dünyası örgütlerinin liderleri ve eski liderleri da seçim salonlarına geldiler. Evvelki gün yine İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri seçilen Erdal Bahçıvan, MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı ve İstanbul Ticaret Borsası Lideri Ali Kopuz da salonları gezerek, seçimleri yakından takip ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu