Haber

İtalya’da 5,3 Ton Kokain Operasyonu

Geçtiğimiz günlerde İtalya’da düzenlenen operasyonda 5.3 ton kokain taşıyan kuru yük gemisinin mürettebatı gözaltına alındı. Mürettebatın 8’inin Türk olduğu belirtilirken, geminin son durağının Türkiye olduğu belirtildi.

5,3 TON KOKAİN DENİZE ATILMIŞ PAKETLERDE

İtalya’da mali polis geçen Salı gecesi büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri, Palau bandıralı ‘Plutus’ adlı kargo gemisinin Sicilya adası açıklarında paketler halinde denize 5,3 ton kokain boşalttığını ve ardından bu paketlerin İtalya’dan yola çıkan bir balıkçı teknesine yüklendiğini tespit etmesi üzerine harekete geçti.

15 KİŞİLİK EKİP TUTUKLANDI

Balıkçı teknesi, kokain yüküyle İtalya kıyılarına dönmeye çalışırken durduruldu. Balıkçı teknesinde gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin Tunus vatandaşı olduğu, diğerlerinin ise İtalyan, Fransız ve Arnavut uyruklu olduğu belirtildi. Son varış noktası olan Türkiye’ye giden Plutus gemisi de yükü denizde bıraktıktan sonra durduruldu. Sicilya’nın Termini Imerese limanına çekilen gemiye el konulurken, 15 mürettebatın tamamı gözaltına alındı.

TOPLAM MİKTAR 5.3 TON

Ele geçirilen toplam kokain miktarı ise 5,3 ton olarak açıklandı. Kokainin piyasa değerinin 850 milyon avroyu geçtiği belirtiliyor. Ele geçirilen kokainin İtalya’da tek bir işlemde ele geçirilen en yüksek miktar olduğu belirtildi.

EKİPTEN 8’İ TÜRK

İtalyan basınında yer alan habere göre geminin kaptanının Ukraynalı, mürettebattan 8’inin Türk olduğu kaydedildi. Mürettebat halen Sicilya’nın başkenti Palermo’daki Pagliarelli hapishanesinde tutuluyor. La Repubblica gazetesi de Plutus gemisinin sahibinin Türk armatör olduğunu, gemi sahibi hakkında şu ana kadar herhangi bir soruşturma başlatılmadığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu