Ekonomi

İstilacı balıklar ekonomiye kazandırılıyor

Süveyş kanalının açılmasının akabinde Kızıldeniz’den Akdeniz ve Ege’de artış gösteren istilacı balık cinslerinden yenilebilir cinslerin iktisada kazandırılması için Akdeniz Muhafaza Derneği tarafından Aslan, Kılkuyruk Mercan ve Asker Balığı tadım aktifliği düzenlendi.

Akdeniz Muhafaza Derneği tarafından Gökova Körfezinde 2012 yılından bu yana devam eden Deniz Müdafaa alanlarındaki çalışmalarında yerli balık çeşitlerini tehdit eden istilacı balıklar çeşitlerinin ekonomik pahası olanlar Türk mutfağına kazandırılmaya çalışıyor.

Gökova Körfezinde yer alan Aslan balığı, Asker balığı, Kılkuyruk Mercan, Lokum balığı, Külah balığı, Çizgili Barbun üzere yeni çeşit istilacı ama yenilebilir çeşitler için sık sık tadım aktiflikleri düzenlenerek bu balıkların hem tüketilerek iktisada katkı sunması, hem de lokal balık cinsleri üzerindeki baskısı azaltılmaya çalışılıyor.

Akdeniz Muhafaza Derneği tarafından Akyaka’da düzenlenen istilacı çeşitler tadım etkinliğinde Aslan balığı, Kılkuyruk Mercan ve Asker balığı tanıtıldı. Tadımlık pişirilen üç istilacı ama yenilebilir balıklar mahallî halkın damak zevkine sunuldu.

Akdeniz Muhafaza Derneği Saha Yöneticisi Çağdaş Yaşar mahallî balık cinsleri üzerindeki istilacı balıkların baskısının azaltılması ve istilacı balıkların ekonomik olarak kıymetlendirilmesi için bu aktiflikleri düzenlediklerini açıkladı. Yaşar, “Bugün burada daha çok yerelde yaşayan insanlara bu balıkların yenilebilir balıklar olduğunu anlatmak ve göstermek için yapıyoruz bu aktifliği. Aktiflikte kullandığımız menü içerisinde Aslan balığı, Asker balığı ve Kılkuyruk Mercan üzere üç tıp istilacı balık bulunuyor. Şef tadım biçiminde farklı ayrı yemekler hazırladı. Şayet restorana gedildiğinde bu tipler istenirse balıkçılar bu balıkları daha fazla tutmaya başlayacak. Bu kez Lahos, çipura ve levrek üzere yerli çeşitlerimiz biraz rahat etmiş olacak. Ayrıyeten bu çeşitleri yediğimizde eko sisteme bir katkı sağlamış olacağız” dedi.

İstilacı balık tadım etkinliğine katılan vatandaşlar, “Diğer yerli balık cinsleri ile ortasında bir fark yok. Daha evvel istilacı tatmamıştım. Bu kadar lezzetli olduğunu bilmiyordum. Ben de Akdeniz’de yaşayan birisi olarak Akdeniz Koruma Derneği’ne bu türlü bir aktiflik düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Asker balığı benim favori balığım oldu. Menülerde görmeyi çok isterim. Restorantlarda daha çok farkındalık kazandırılmasını çok isterim. Kendi konutuma de bu balıklardan almayı isterim” dedi. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu