Haber

İsias Oteli Davasında 11 Sanığa Hapis İstendi

Adıyaman’ın Kahramanmaraş ilçesinde 6 Şubat depreminde çöken ve 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli ile ilgili 11 sanık için 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Otelin önce rezidans olarak ruhsatlandırıldığı, daha sonra ilave katların eklendiği belirtildi.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) aralarında sporcu, öğretmen ve tur rehberlerinin de bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel’e ait 5’i tutuklu 11 sanık hakkında dava açtı. depremlerde “bilinçli ihmal sonucu birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak”. “” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezasının istendiği iddianamede bilirkişi raporları da yer aldı.

İddianamede, otelin 5 Ocak 1993’te “konut” olarak ruhsatının alındığı ancak 8 Kasım 2001’de otel olarak ruhsatının yenilendiği belirtiliyor. 2016 yılında binanın kat sayısı 9’dan 10’a çıktı.” Bu eklenen katın 410 metrekare olduğu belirlendi.” denildi.

Otelin faaliyete geçtikten sonra farklı tarihlerde yenilendiği belirtilen iddianamede, “2014-2015 yıllarında yapılan değişikliklerle otelde kapasite artışı olduğu anlaşılmış, buna ek olarak 2016 yılında da otelin yenilendiği anlaşılmıştır. Deprem güvenliği göz ardı edilerek proje dışında ruhsatsız katlar yapılmış ve binanın taşıyıcı sistemine ilave yük bindirilmiştir. Yapılan ekspertiz incelemesinde.” “Binanın beton kalitesinin her iki yönetmelik kapsamında gerekli kurallara uymadığı belirlendi. Binanın çökmesinde bu yetersizlik ve eksikliklerin etkili olduğu anlaşıldı.” kelimeler kullanıldı.

İddianamede yer alan ifadelerinde suçlamaları reddeden sanıkların duruşmasına önümüzdeki günlerde 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu