Ekonomi

İlk yarıda kârını %150 artıran Astor Enerji’de odaklı büyüme

Birol BOZKURT

18 Ocak 2023’te halka arz edilen Astor Power, 2023’ün ilk yarısında 1,6 milyar TL kâr açıkladı. 10 milyar TL’lik efektif büyüklüğü, gelirini 2022 Haziran dönemine göre yüzde 68 artırarak 4.7 milyar TL’ye ulaştı. Yurt dışı satışları ile toplam cirosunun yüzde 33’üne ulaşan Şirket, 2023 yılı Haziran ayı net dönem kârını 2022 Haziran dönemine göre yüzde 150 artırarak 1,6 Milyar TL’ye çıkarmayı başardı. Halka arzdan önce 750 milyon dolar olan şirketin piyasa değeri şu anda 4 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Firma ürettiği işlerin yüzde 33’ünü ihraç ediyor

Düzenlediği basın toplantısında şirketin finansal sonuçlarını değerlendiren Astor Power Yönetim Kurulu Lideri Feridun Geçgel, yeni yatırımlarla büyümeye odaklandıklarını söyledi. Şirketin borsaya kote olduktan sonra bilinirliğinin arttığına değinen Geçgel, “Avrupa ülkelerinden yeni siparişler almaya başladık. Yeni pazarlarda büyümeye devam ediyoruz. 100 milyon dolarlık yatırımla hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeye devam edeceğiz.”

40 yıl önce İstanbul’da temelleri atılan ve 2005 yılında Geçgel Ailesi tarafından satın alınan şirket, 2014 yılından itibaren Ankara ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iki entegre fabrikasında daha faaliyetlerine devam etmektedir. Şirketin ürettiği trafo ve hücreler; Elektrik üretim işletmelerinde, iletim ve dağıtım sistemlerinde, demir-çelik, çimento, cam ve kağıt gibi tüm endüstriyel üretim tesislerinde, hastane, alışveriş merkezi ve benzeri kamu ve özel teşebbüslerle ilgili tesisler başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. okullar. Şirket, ürettiği işlerin yüzde 33’ünü ihraç ediyor. Yeni ekonomi yönetiminin teşvikleri uygulamasını beklediklerini belirten Feridun Geçgel, “Hem ihracat hem de istihdam sağlayan bir firmayız, verilecek yeni teşvikler sektörün gelişimine önemli katkı sağlayacak. olarak güçlü döviz pozisyonumuz ile kur riskini yönetebiliyoruz.”

Yurt içi ve yurt dışında 100 milyon dolarlık yatırım

Astor Power Management Council Lideri Feridun Geçgel, “90’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 53’ünü AB ülkelerine yapıyoruz. Bu yıl 320 milyon dolarlık sipariş aldık. Yılı 640 milyon dolarlık siparişle kapatmayı hedefliyoruz. Borsaya açılmak, şirketimizin kurumsallaşmasına ve bilinirliğimizin artmasına değerli katkılar sağladı. Örneğin daha önce küçük siparişler aldığımız İspanya’dan büyük siparişler almaya başladık. İngiltere pazarında da büyümeyi hedefliyoruz. Sadece Avrupa’da değil, Orta Doğu ve Afrika pazarında da faaliyet gösteriyoruz. Daha önce açıkladığımız 100 milyon dolarlık bir yatırım kararımız var. Bürokratik süreçler biter bitmez yatırımlara başlayacağız. Makine siparişleri de verildi. Bu yatırımla hem ihracat tarafında hem de yurt içinde büyümeyi hedefliyoruz. Tek hedefimiz var, o da büyümek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu