Haber

Honda’dan sıfır karbon hedefi için yeni iş birliği

hondaGüney Kore merkezli çelik üreticisi POSCO arasında sıfır karbon çalışmaları için kapsamlı bir iş birliği anlaşması imzalandı.

honda ve POSCO, bu anlaşma ile konu ile ilgili araştırma çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Buna göre; Hem Honda hem de POSCO, çevre ve elektrifikasyon teknolojilerindeki güçlü yönlerinden faydalanacak. Karbon nötr olma girişimlerini daha da hızlandırmak isteyen iki marka, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya vizyonuyla işbirliklerini genişletme kararı aldı.

Sözleşme kapsamında; Halihazırda iş ortaklıkları bulunan Honda ve POSCO, sıfır karbon hedefi için belirlenen değerli alanlarda hayata geçirilecek iş birliği seçeneklerini araştıracak. Bu alanların başında ise elektrikli araçlarda en değerli konu olan batarya ön plana çıkıyor. Özellikle temel pil malzemelerinin tedariğinde iş birliği ve pil malzemelerinde önümüzdeki dönemde teknik değişiklikler dikkat çekiyor.

Geri dönüşüm kapsamında, karbon nötr bir toplumun gerçekleşmesi için geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımının teşvik edilmesi ön plana çıkmaktadır. Ayrıca geri dönüştürülmüş pil malzemeleri kullanılarak kapalı devre geri dönüşüm sisteminin kurulması da araştırma kapsamındadır.

Aynı zamanda üretimde kullanılan otomotiv çelik sacının kullanımı için araç ağırlığını azaltan ultra yüksek gerilimli sac ve üretim sürecinde sera gazı emisyonlarını azaltan sac da araştırılacaktır. Son olarak e-Axle (elektrikli aks tahriki) için tahrik motorlarının seri üretiminde elektrikli çelik sac uygulaması da çalışmaya dahil edilecek.

Yapılan anlaşma ile ilgili olarak Honda CEO’su Toshihiro Mibe, 2050 yılına kadar tüm Honda ürünleri ve kurumsal faaliyetlerinde sıfır karbon hedefi açıkladıklarını hatırlatarak; Pil malzemeleri, geri dönüşüm, çelik sac ve elektrikli sac konusunda uzmanlığa inandıkları POSCO ile genişletilmiş iş birliğinin Honda’nın elektrifikasyon stratejilerini hızlandıracağını söyledi. Öte yandan, POSCO Lideri Choi Jeong-Woo da Honda ile devam eden işbirliğinin genişletilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özellikle batarya malzemeleri ile ilgili araştırmalarda Honda’nın elektrikli araçlarını da sürece dahil ederek tam bir fiyat zinciri oluşturulabileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu