Yaşam

Güvenli Bir Sürüş İçin Mutlaka Aklınızda Olması Gereken 10 Şey

Güvenli bir biçimde seyahat yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik! ?

1. Ani olaylara hazırlıklı olun.

Her an her şey olabilir doğal ki lakin daha dikkatli olmak tekrar de sizin elinizde! Uykusuz bir formda yola çıktığınızda, zihninizin gereğince açık olamaması sebebiyle mümkün sıkıntılara vereceğiniz yansıyı belirleyemez ve kararsız kalabilirsiniz. Bu da hem sizin hem aracınızdakilerin hem de yoldaki başka insanların hayatını tehlikeye atar.

2. Yalnızca sürüşe odaklanın ve dikkat dağıtıcı şeyleri umursamayın.

Otomobil kullanırken dikkat etmeniz ve aklınızdan çıkarmamanız gereken en değerli şey dikkatiniz dağılmadan yola ve sürüşe odaklanmak olmalı. İnançlı bir sürüş için yol koşulları, pozisyon, trafik kuralları, sinyaller vb. durumları göz arkası etmeden seyahatinize odaklanmalısınız.

3. Emniyet kemeri takın.

Emniyet kemeri kısa uzaklık görülen seyahatlerde bile inançlı bir sürüş için takılması gereken bir hayat kurtarıcıdır. Bir çarpışma, kaza anında araçtan fırlamayı yahut ölümcül yara almayı engelleyebilecek tek şey emniyet kemeridir.

4. Etrafınızı ve kentinizi düzgün tanıyın.

Gidilecek yolu bilmek hem vakitten hem yakıttan tasarruf etmeye hem de aşina olunan yollar olduğu için inançlı bir seyahat yapmaya yardımcı olur. Kentinizin yahut etrafınızın planı hakkında gereğince bilgi sahibi olmanız size çok daha inançlı bir sürüş sağlar.

5. Sürat kurallarına uyun.

Hız hudutları trafikteki araçların büyüklüğüne, yolun durumuna nazaran belirlenir ve kaza riskini en aza indirmek için planlanır. Ayrıyeten aracınızın denetimini sağlayabilmek daha yüksek süratlerde çok daha zordur ve bir şeyler aksi giderse suratın yüksekliği sebebiyle denetimini sağlamak ve aykırı durumdan kendinizi kurtartmak çok daha güç olacaktır.

6. Araca her bindiğinizde aynalarınızı uygun ayarlayın.

Yapılan ufak çaplı kazaların büyük kısmının aynalardan kaynaklı olduğunu biliyor muydunuz? Birçok şoför dikkat etmese de inançlı bir sürüş için aynalar son derece değerlidir. Araca bindiğinizde bir dakikanızı ayırarak iç ve dış dikiz aynaları kör noktaları görecek formda ayarlayıp seyahatinize başlayabilirsiniz.

7. Lastiklerinizi güzel seçin.

Mevsimlik lastiklerinizi vaktinde değiştirmemek muhtemel kazalara sebebiyet verecektir. Bu nedenle hem yaz mevsimine hem de kış mevsimine özel lastiklere sahip olmalı ve bunların vakti geldiğinde değişimini yapmalısınız. Örneğin, kış lastiklerinde ıslak ve karlı zeminlerde yüksek yol tutuş sağlayacak, kusursuz frenleme yapacak ve kış kaidelerine ahenk sağlayacak dizaynlar yapılır.

8. Yayalara dikkat edin.

Yayalar birden fevkalâde bir formda suratını arttıramaz yahut azaltamaz. Bu nedenle de araç sahipleri yayalara karşı daha dikkatli olmalı, yaya geçitlerinde yayalara öncelik tanımalı. İnançlı bir seyahat için trafiğin en güçsüz ve savunmasız kısmında bulunan yayaları önemsemelisiniz.

9. İnançlı takip arasına dikkat edin.

Trafikte kendinizi sağlama alabilirsiniz ancak tehlikenin büyük bir kısmı da dışarıdan gelir. Bu nedenle daha inançlı bir sürüş için önünüzdeki araçla inançlı bir takip uzaklığı oluşturmalı ve etrafınızdaki öbür araçları denetim etmelisiniz.

10. Başka araçlara dikkat edin.

Diğer şoförlere yahut araçlara dikkat edin. Kullandığınız yolda sürücüleri kesinlikle gözlemleyip mümkün yanlışlara karşı tedbirler alın fakat onların sürüşlerine nazaran de kendi sürüşünüzü bütünüyle değiştirmemeye dikkat edin. Unutmayın ki diğer bir şoför sizin kadar dikkatli olamayabilir ve riskleri fark etmeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu