Haber

Güney Afrika’nın iktidar partisi ANC rüşvet iddialarıyla gündemde

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC), kabinedeki üç bakanın hakaret talebinde bulunduğunu iddia eden yatırım şirketi Thuja Capital Fund’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mthunzi Mdwaba’ya hakaret davası açtı. bir istihdam projesi için üst düzey yetkililer aracılığıyla rüşvet vermek. .

ANC Genel Sekreteri Fikile Mbalula basına yaptığı açıklamada, Çalışma ve Çalışma Bakanı Thulas Nxesi, Yüksek Öğrenim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Blade Nzimande ve Maliye Bakanı Enoch Godongwana’nın yüzde 10 komisyon talep ettiğini söyledi. İstihdam yaratma projesi için şirkete yaklaşık 270 milyon dolar aktarılacak. Mdwaba’nın yaptıklarına ilişkin tezlerini yalanladı.

Mbalula, rüşvet iddiasının ANC’yi itibarsızlaştırma girişiminin bir parçası olduğunu ve Thuja Capital Fund CEO’su Mdwaba’ya hakaret davası açtıklarını belirtti.

Bakan Nxesi, yaptığı açıklamada, kendisine yöneltilen rüşvet iddiasının “yalan ve iftira niteliğinde” olduğunu, bu iddiaya ilişkin tek bir delil dahi sunulmadığını belirtti.

Nxesi, Mdwaba hakkında daha önce açılan soruşturmada bu kişinin çeşitli usulsüzlüklere bulaştığının ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Mdwaba’nın bana yönelik saldırıları, iki yıl önce Uluslararası Çalışma Örgütü’ndeki (ILO) adaylığına verdiğimiz desteği geri çekmek zorunda kalmamızla başladı. ” İfadelerini kullandı.

Rüşvet iddiası

Mdwaba, basına yaptığı önceki açıklamada, söz konusu üç bakan adına hareket eden üst düzey yetkililerin, bir proje için Çalışma ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 5 milyar Güney Afrika randının Thuja Sermaye Fonu’na aktarıldığını söyledi. 250 bin kişiye istihdam yaratılması planlanıyor. Yaklaşık 270 milyon dolarlık transfer karşılığında 500 milyon rand (yaklaşık 27 milyon dolar) rüşvet talep ettiklerini iddia etti.

Çalışma ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı “Productivity SA” adlı kamu kuruluşunun eski lideri Mdwaba, bu rüşvet talebinde iktidar partisi ANC Genel Sekreterliği’nin de payının olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu