Ekonomi

Federal Reserve enflasyonu kontrol altına almak için adımlar atıyor

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee’ye göre Federal Reserve, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme çabalarında önemli ilerleme kaydetti. Bu eğilimin devam etmesi durumunda odak, faiz oranlarının ne kadar süre mevcut seviyelerde tutulması gerektiği konusuna kayacak.

CNBC’ye verdiği son röportajında ​​Goolsbee, önümüzdeki aylarda enflasyonda geçen yüzyıldaki en hızlı düşüşe eşit bir düşüş görülebileceğini ileri sürdü. Enflasyonun kontrol altına alınması konusunda ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

Goolsbee ayrıca, enflasyon yönetiminde ilerleme sağlandığı sürece faiz oranlarının ne kadar artması gerektiği tartışmasının, enflasyon düşerken faiz oranlarının ne kadar süre bu seviyede tutulması gerektiği konusuna dönüşeceğini belirtti.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,50 arasında tuttu. Ancak ekonominin dayanıklılığı göz önüne alındığında, borçlanma maliyetlerinin daha da artırılarak enflasyonun %2 hedefine geri getirilmesi ihtimali hala açık.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu