Ekonomi

Fed faiz yolu etkisi altında

Altın, zayıflayan ABD dolarının desteğiyle kârını korumaya çalışırken, yatırımcıların iki Fed yetkilisinin yükselişe devam etmesi gerektiği yönündeki görüşlerini yinelemelerinin ardından faiz oranlarına ilişkin beklentileri değerlendiriyor.

Spot altının onsu 192 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1242 TL’den alıcı buluyor.

Yatırımcılar bu yıl daha fazla parasal sıkılaştırmayı fiyatlıyor çünkü ABD enflasyon rakamları sakinleşmeye dair çok az işaret veriyor ve güçlü ücret artışları ekonomide hızla artan fiyatları geride bırakıyor.

Fed Atlanta Başkanı Raphael Bostic’in CNBC’ye faiz oranlarını yüzde 5’in üzerine yükseltmeyi ve bir süre daha orada tutmayı tercih ettiğini söylemesiyle, merkez bankası yetkililerinden gelen son şahin yorumlar, daha fazla sıkılaştırmanın yakın olduğu görüşünü güçlendirdi.

Fed St. Louis Lideri James Bullard da ısrarcı enflasyona karşı faiz artırımlarının sürdürülmesini desteklediğini söyledi.

Piyasada daha fazla faiz artışı beklentisi, klasik olarak doların tersi yönde hareket eden faizsiz altının son dönemdeki gücünü sınırlıyor.

Kıymetli metal, geçtiğimiz günlerde Fed’in faiz artırım yolunun sona erdiği beklentileriyle yükselmeye başlamış ve 1240 doların üzerine çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu