İş

Emine Erdoğan: Güçlü Türkiye üç temel üzerinde yükseliyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Milli Savunmadan Milli Kalkınmaya Türk Yüzyılının Hanımları, Yüzyılın Kadın İstihdamı: Çalışma Olumlu” tanıtım programında konuşan Emine Erdoğan, şunları söyledi: kadınlarla tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘GÜÇLÜ TÜRKİYE ÜÇ TEMEL ÜZERİNDE YÜKSELİYOR’

Emin Erdoğan, “Güçlü bir Türkiye üç temel üzerine kuruludur: Güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplum. Kadınların kendilerine hak ettiği ölçüde yer bulamadığı, bireylerin aile sıcaklığından uzaklaşarak yalnızlaştığı bir toplum, Her türlü saldırıya açık.”dedi.

Günümüzde kalkınma hedeflerinin sadece ekonomik değil, sosyal boyutları da içerdiğini belirten Emine Erdoğan, nüfusun neredeyse yarısını oluşturan kadınların güçlendirilmesinin, adil ve eşitlikçi bir sistemle üretim dünyasına dahil edilmesinin her ülke için bir zorunluluk olduğunu vurguladı. sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyoruz.

‘ERKEKLERİYLE, KADINLARIYLA GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ’

Kadınların eğitimden istihdama kadar hak ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanabilmesi için Türkiye’nin son 20 yılda kapsamlı destek sistemleri oluşturduğunu anlatan Emine Erdoğan, ” Kadınların toplumsal her alanda karşılaştığı engelleri kaldırmak için var gücümüzle çalıştık. Çünkü biz kadınıyla erkeğiyle güçlü bir millet olduğumuza inanıyoruz.”söz konusu.

Emine Erdoğan, Türkiye Yüzyılı için belirledikleri hedeflere ancak birlikte, omuz omuza yürürlerse ulaşabileceklerini söyledi.

Bu dayanışma ve birlik halinin üretim ve iş dünyasında da kendini gösterdiğine işaret eden Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kadınlarımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz emzirme ve doğum izni düzenlemeleri, kreş ve evde bakım desteği gibi uygulamalar, onların taşıdıkları yükü hafifleterek potansiyellerini gerçekleştirmelerini kolaylaştırdı. Eşit fiyata eşit fiyat yasal güvencesiyle çalışma, emeğe yönelik adaletsizlik önlendi. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik projeler birbiri ardına takip edildi.” “Uygulamayı gerçekleştirirken aynı zamanda nitelikli iş alanlarındaki kadınlarımızın sayısını artırmak için istihdam olanaklarını da genişlettik.”

Emine Erdoğan, kız çocuklarının okullaşma oranının yüzde 100’e yaklaştığını ve ülke genelinde kadın akademisyen sayısının artmasından gurur duyduklarını ifade etti.

Kadınların eğitim düzeyi arttıkça işgücüne katılımlarının da aynı oranda arttığına şahit olduklarını belirten Emine Erdoğan, “İstatistikler gösteriyor ki kadın istihdam oranı 2005 yılında yüzde 20’nin altında kalırken, bu tarihten itibaren yüzde 30’u aşacak. 2022. Bu oran yüzde 10 artacak.” Bu da milyonlarca kadınımızın iş dünyasında var olduğu anlamına geliyor.” dedi.

‘KADIN RUHUNUN HAYAT HAMURUNA KATILMADIĞI BİR GELECEK EKSİKSİZ, YARIM”

Emine Erdoğan, iş dünyasındaki milyonlarca kadının hak ve fırsatlara erişimini artırırken, yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için ilgili kurumların seferber olduklarının altını çizerek, “Projesi olan tüm kadınlarımızın elinden tutuyoruz, Üreten kadınlar ailelerimizi güçlendirdikçe ülke olarak büyüyoruz. İki kadın ruhunun hayat hamuruna katılmadığı bir gelecek eksiktir, eksiktir.” dedi.

Emine Erdoğan, “Toplumu ayağa kaldıran kanatlardan biri erkekse diğeri kadındır” dedi. “Bu bağlamda kadınlarımıza yaptığımız her yatırımla aslında ülkemizin geleceğini inşa ediyoruz. İnşallah güçlenen her kadın, peşinden gelen genç kızlara da yol açacak ve ülkemizi geleceğe bir adım daha yaklaştıracaktır. kalkınma hedefleri.”dedi.

Toplumsal hayatta aktif, üretken, güçlü kadınları tanıyan bir millet olduklarını, tarih boyunca kadınların manevi ve kültürel mirasın korunmasından milli savunmaya kadar her alanda üstün görevler üstlendiğini anlatan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: şöyle:

“Erzurumlu Kara Fatma, Nene Hatun, Şerife Bacı gibi ön saflarda savaşanların yanı sıra, cephe gerisinde milleti için varını yoğunu ortaya koyan sayısız kahraman kadın da tarihimize damgasını vurmuştur. Anadolu kültüründe kadının üretmediği, yarattığı tüm cevherleri hem sosyal hem de ekonomik hayata katmadığı bir dönem yaşanmamıştır.”

‘ÖNCÜ KADINLARIN AYAK İZLERİNİ TAKİP ETMELİYİZ’

Emine Erdoğan, sanayi devrimiyle şekillenen modern dünyanın, üretimi katı kalıplara sıkıştırdığını, üretenin çalışanlar olduğu algısını yarattığını, başta kadınlar olmak üzere bu sistemin dışında kalanların emeğinin adeta yok olduğunu ifade etti. görmezden gelindi.

Kadınların toplumda aktif ve üretken bir konumda olmadığı algısının onun gücünü ve potansiyelini reddetmek anlamına geldiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Bize dayatılmak istenen bu kalıplaşmış tanımlamaları reddetmemiz gerekiyor. Tarihimizde yüzlerce yıl önce sosyal ve ekonomik hayatın öncüsü olan kadınların izinden gitmeliyiz.”söz konusu.

Emine Erdoğan, daha adil, herkesin kendi doğasına uygun bir yer bulabileceği, vicdani ve insani değerlerin korunduğu modeller geliştirmek için çalıştıklarını belirtti. “Bu toprakların kadınları güçlendikçe ülkemizde ve dünyada birçok sorunun çözümüne katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Nitekim Dünya Bankası’nın yaptığı bir araştırmaya göre de bu durumun paraleli var” kadın istihdamındaki artış ile dünya çapında yoksulluğun azalması arasında.”dedi.

Emine Erdoğan, İş Pozitif Projesi’nin kadınların potansiyellerini keşfedebilecekleri ve kendilerine uygun çalışma ortamlarını bulabilecekleri bir buluşma noktası olarak değerli bir ihtiyacı karşılayacağına inandığını kaydetti.

Erdoğan, devlet koruması altında büyüyen gençlerin sisteme dahil edilmesiyle projenin sosyal etkisinin her açıdan artmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı başta olmak üzere projede yer alan tüm kurum, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlara şükranlarını sunan Emine Erdoğan, emeği geçen herkese teşekkür etti. organizasyona.

ERDOĞAN STANDLARI ZİYARET ETTİ, ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Emine Erdoğan daha sonra İş Pozitif programı kapsamında projelerini hayata geçiren kadın girişimcilerin çalışmalarının tanıtıldığı standı ziyaret etti. Burada Emine Erdoğan, kadın girişimcilerden uyguladıkları projeler hakkında bilgi aldı ve ortaya çıkan eserleri tek tek inceledi.

Çok sayıda kadın girişimcinin katıldığı programda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kaymaz Yayla Doğal Yaşam Köyü Üretim Geliştirme Kooperatifi Müdürü Muazzez Ülker de konuşma yaptı.

Bakan Işıkhan, kadınların el yapımı iplikle işlediği “Türkiye’nin Yüzyılı” adlı tabloyu Emine Erdoğan’a hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu