Ekonomi

Dell süper bilgisayar projesi için xAI ile ortaklık kurdu

Elon Musk yakın zamanda yaptığı bir güncellemede, Dell Technologies’in (NYSE:DELL) şu anda yapay zeka girişimi xAI tarafından geliştirilen yeni bir süper bilgisayar için gereken rafların yarısını monte ettiğini duyurdu. Süper bilgisayar, xAI’nin Grok adlı yapay zekâ sohbet robotunun gelecek versiyonuna güç sağlamak üzere tasarlandı. Bu bilgi Musk tarafından bugün sosyal medya platformu X üzerinden paylaşıldı.

Dell Technologies CEO’su Michael Dell de X’te, şirketin bir “AI fabrikası” oluşturmak için Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) ile işbirliği yaptığını paylaştı. Bu girişim, Grok’un bir sonraki iterasyonunun geliştirilmesini desteklemeyi amaçlıyor. Ortaklık, önemli sayıda yüksek talep gören Nvidia H100 grafik işlem birimine (GPU) dayanan Grok gibi sofistike yapay zeka modellerinin eğitimi için yoğun hesaplama gereksinimlerinin altını çiziyor.

Yılın başlarında Musk, Grok 2 modelinin eğitiminin yaklaşık 20.000 Nvidia H100 GPU tükettiğini belirterek bu tür girişimler için gereken muazzam kaynakların altını çizmişti. Grok 3’ten başlayarak gelecek versiyonların bu çiplerden 100.000’den fazlasına ihtiyaç duyacağını öngördü.

İddialı planlarının bir parçası olarak xAI, süper bilgisayarı 2025 sonbaharına kadar faaliyete geçirmeyi hedefliyor. OpenAI’nin kuruluşunda da parmağı olan Musk, xAI’yi geçen yıl kurdu. Şirket, Microsoft destekli OpenAI ve Alphabet’in (NASDAQ:GOOGL) Google’ı gibi yapay zeka alanındaki diğer büyük oyunculara rakip olarak konumlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberpinarhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu