Haber

Çin’de ‘sıfır vaka’ protestosu: ‘Kahrolsun Şi Cinping’

Pekin idaresi Covid-19 salgınında ‘sıfır vaka’ siyasetini tenkitlere karşın sürdürürken, kısıtlamalara karşı düzenlenen protestolar finans merkezi Şanghay’ya sıçradı. Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de karantina altında olduğu argüman edilen apartmanda çıkan yangında, 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde başlayan protestolarda polis şiddetti arttı.

Şanghay’da düzenlenen eylemlerde, Devlet Başkanı Şi Cinping’e karşı sloganlar atıldı. “Kahrolsun Şi Cinping” diyen protestocular, sansüre karşı bir protesto sembolü olan boş kağıtları kaldırdı. Toplumsal medyada paylaşılan imgelerde, hareketçilerin “Özgürlük istiyoruz” dediği kaydedildi.

‘HALKA HİZMET EDİN’

Urumçi’de yangının çıktığı apartmanda yaşayanların karantina nedeniyle konutlarını terk edemediği, itfaiye gruplarının metal bariyer ve pürüzlerle çevrili komplekse giremedikleri için yangına vaktinde müdahale edemediğine ait argümanlar, protestolara dönüşen yansılara yol açtı. Yangının akabinde sokağa çıkan aksiyoncular “Karantinayı kaldırın”, “Halka hizmet edin” sloganlarıyla hükümetin ‘sıfır vaka’ siyasetini protesto etti.

Sosyal paylaşım sitesi Weibo’daki çok sayıda kullanıcı, karantina önlemlerinin yol açtığı evvelki insani felaketleri hatırlatan yorumlar yaptı. Bir kullanıcı, “Önce Guicou’daki otobüs kazası, şimdi de Urumçi’de yangın. Tarih tekerrür ediyor ve bedelini sıradan yoksul insanlar ödüyor” tabirlerini kullandı. Guicou eyaletinde, 18 Eylül’de zorunlu karantina için başka şehre sevk edilen yolcuları taşıyan otobüsün yaptığı kazada 27 kişi hayatını kaybetmişti.

‘SIFIR VAKA’ SİYASETİ NEDİR?

Covid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu