Haber

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Maden Kanununun görüşülmesi sırasında yaşanan maden faciasına tepki gösterdi.

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Ali Uzman Başarır, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; “İstanbul’a verdiğiniz aday Murat Kurum. İstanbul’a ne kadar doğru bir aday verdiniz. 2022’de bu felaketin yaşandığı yerde utanmadan, sıkılmadan ‘ÇED raporuna gerek yok’ dedi. Nerede? Şimdilik aday mı? İstanbullulara, 16 “Milyonu ne ölçüde güvenli isme teslim edeceksiniz?” diye açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarılır, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Maden Kanunu’nun görüşüleceği sırada Erzincan’daki altın madeninde meydana gelen heyelanın ardından konuştu. Felaketin ardından AKP Kümesi saflarına tepki gösteren Başarır, şunları söyledi:

“SARAYDAN KOMİSYONA YASALAR GELİYOR VE JET HIZIYLA GEÇİYOR”

“Bizim ilk görevimiz kanun yapmak ama burada gerekli özeni ve disiplini gösterip kanun yapamıyoruz. Saraydan gelen kanunlar meclise geliyor ve iki günde jet hızıyla geçiyor. Biz hiçbir şeyi araştırmıyoruz. Maden Kanunu tartışılırken Erzincan’da bir felaket yaşanıyor ve 27. Dönem Tunceli Milletvekilimiz Polat Şaroğlu, Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e “Siyanür kullanılıyor mu? Baktınız mı?” diye sordu. Üssün? Önlemleri aldın mı?’ Bakan cevabında ‘Siyanür kullanılmıyor’ ve ‘ÇED raporu gerekmiyor’ dedi. Üzülerek söylüyorum ki, Maden Kanunu’nun tartışıldığı günde çalışanlarımız ve işçilerimiz enkaz altında. Peki neden tartışmıyoruz? Çünkü biz öncelikle işçilerin güvenliğiyle, can güvenliğiyle ilgileniyoruz. , doğayı ve çevreyi. “İşverenlerin altını nerede bulduğunu, kömürü nerede bulduğunu, nereden para kazandığını, nasıl kira ürettiğini değil, onu koruyoruz.”

“PATRONU KORUYACAK KARARLAR VERMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Erzincan’daki maden faciasının sorumlusu şirket hakkında konuşan CHP Grup Başkanvekili Başarır, “Bu kimin şirketi? Yüzde 80’i Kanada şirketi, yüzde 20’si Çalık Kümelenmesi ve bu Çalık Kümesi’nin şirketi Lidya Ortaklığı” dedi. Hisse Senedi Şirketi. Ve ödül olarak da işçilerin katili.” Bu şirketin 209 milyon vergi borcunu iptal ettik. Neden? Çünkü insanlar sizin için değerli değil, doğa sizin için değerli değil, çevre sizin için değerli değil. ‘Nereden gelirse gelsin patronları koruyalım’ anlayışına sahipsiniz. Bugün Maden Kanunu tartışılırken o vatan evlatları, o personel yeraltında kalıyor, anneler, babalar, çocuklar, eşler bekliyor. Ne için bekliyorsun? Bu Maden Kanununda patronları, sermayeyi koruyacak hükümler koymaya çalışıyorsunuz. Olmaz arkadaşlar, olmaz. Bu bir rezalet.

“MURAT KURUM ‘ÇED RAPORUNA GEREK YOK’ DEDİ”

İstanbul’a verdiğiniz aday ise Murat Kurum. Ah, ne güzel bir aday verdin İstanbul’a. Utanmadan, sıkılmadan, 2022 yılında bu felaketin yaşanacağı yerde ‘ÇED raporuna gerek yok’ dedi. Aday şu anda nerede? İstanbula. “İstanbul halkını ve 16 milyonu ne ölçüde güvenli bir isme kavuşturacaksınız?”

AKP’lilerin bağırması üzerine CHP’li Başarır, “Bakın ne güzel. Maden diyorum, ölüm diyorum, güvenlik diyorum, vergi borcu silindi diyorum, ÇED raporu diyorum, ‘Tarsus’a bakın. ‘ “Bakalım Tarsus ne olacak, ne olacak? Siz, Erzincan’da toprağın altına gömülen işçilere bakın, işçilere bakın; şu yasaya bakın. Bu kanun tartışılırken, nükleer kalıntılar tartışılırken, bugün DAİŞ’li bir terörist Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde uydurma yaptı.” Kimlik kartıyla çalışırken yakalandı. Peki ya yapmasaydı… yakalansaydık, ya o nükleer santral açılsaydı… Askerlerimizi diri diri yakan o alçak havaya uçursaydı ne derdin? ‘Tarsus’a bak’ değil mi? Ah, yemin ederim, utan; Çok şey istiyorum ama utanın, inanın utanın. Konuşmasını “, yazıklar olsun size” sözleriyle noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu