Ekonomi

Büyükşehir Belediyesi’nin Şanlıurfa’da yaptırdığı güneş enerjisi santrali faaliyete geçti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı güneş enerjisi santrali faaliyete geçti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Karaköprü ilçesi Aşık Mahallesi’nde tarıma uygun olmayan 200 dönüm arazi üzerine kurulacak toplam 18 megavat gücündeki güneş enerjisi santraliyle yaklaşık 16 bin 500 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, çalışmaların tamamlandığı santralde incelemelerde bulunarak teknik ekipten bilgi aldı.

Beyazgül, güneş enerjisi santralinin faaliyete geçtiğini belirtti.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Beyazgül, şunları söyledi:

“Artık bu yatırımımızın karşılığını alıyoruz. Amacımız tükettiğimiz elektriğin tamamı kadar güneş paneli kurmak ve buradan ödediğimiz aylık yaklaşık 100 milyon liralık elektrik masrafını karşılayarak bunu şehrimiz için bir yatırıma dönüştürmek. .Şu ana kadar kuyulardan çektiğimiz su çok yüksek maliyetle bize geri dönüyordu.Su, arıtma tesislerine geri pompalanıyordu.Biz gönderiyorduk.Bu hizmetler de elektrik ücreti gerektiriyor.Şanlıurfa En yüksek elektrik ücretini ödüyoruz. Biz burada bunu avantaja çeviriyoruz. Kendi güneş enerji santrallerimizi ve yel değirmenlerimizi kurarak, inşallah elektriğimizi tamamen bedelsiz hale getireceğiz. Buradan alacağımız cevap, dengeleme yoluyla elektrik ücreti olacaktır. “Bunun bedelini ödemememizi sağlayacak.”

Beyazgül, şehre rüzgar türbini kurulumu için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu