Ekonomi

Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,57 yararla 4.570,20 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 4.571,16 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 114,67 puan artarken, toplam süreç hacmi 92,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,38 ve holding endeksi yüzde 1,62 kıymet kazandı.

Sektör endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 7,14 ile turizm, en çok gerileyen ise yüzde 1,41 ile ulaştırma oldu.

Analistler, ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasıyla oluşan pozitif havaya karşın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarını nerede sonlandıracağına ait soru işaretleri ve kripto para piyasalarındaki negatif seyrin global piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını bildirdi.

Yurt içi piyasaların ise olumlu ayrışmasını sürdürdüğünü lisana getiren analistler, G20 toplantısından gelecek haber akışı ile Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.

Yarın bilgi gündeminde yurt içinde bütçe istikrarı, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde ve Japonya’da büyüme Çin’de sanayi üretimi, Almanya’da Zew endekslerinin öne çıkacağını lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.400 ve 4.350 düzeylerinin dayanak, 4.600 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu