Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, Sudan’daki çerçeve anlaşmayı destekliyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Sudan’da asker ve siviller arasında yeni bir geçiş dönemi başlatarak sivil bir yönetimin önünü açmayı amaçlayan “çerçeve anlaşma”nın imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Türk, yaptığı yazılı açıklamada, bu anlaşmanın ülkedeki mülki idarenin yeniden tesis edilmesi yolunda değerli bir adım olduğunu belirterek, “Uluslararası toplumun bu geçiş sürecinin bir sonraki adımına destek vermesi önemli olacaktır.” terimleri kullandı.

Geçen ay Sudan’a yaptığı ziyarette halkın ülkenin geleceği ve insan hakları konusundaki kararlı vizyonundan etkilendiğini kaydeden Türk, “Çerçeve anlaşmanın imzalanması bu vizyonu gerçekleştirmek için büyük bir fırsat.” değerlendirmesini yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Sudan’da barışı destekleme kararlılığını sürdüreceğini vurgulayan Türk, ülkede insan haklarının ve hesap verebilirliğin sağlanmasının geçiş sürecinin ana unsuru olması gerektiğinin altını çizdi.

Çerçeve Anlaşması

Ordu yönetiminde bulunan ve bir yılı aşkın süredir siyasi kriz yaşayan Sudan’da ordu ile siviller arasında yeni bir geçiş dönemini başlatacak ve sivil yönetimin önünü açacak ‘çerçeve anlaşma’ ve demokratik seçimler, uluslararası ve bölgesel katılımla bugün başkent Hartum’da imzalandı.

Yeni geçiş döneminde ordunun katılımı olmaksızın tam bir sivil otoritenin kurulması, savunmanın iyileştirilmesi, düzenli birliklerin birleştirilmesi ve milis kuvvetlerinin orduya entegrasyonu ile tek ve milli ordunun kurulması. çerçeve anlaşma konuları arasında öne çıkıyor.

Anlaşmaya imza atan siyasi partilerin sivil bir başbakan belirlemesinin ardından 2 yıllık yeni bir geçiş dönemi başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu