Haber

Avrupa’ya kuraklık uyarısı

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin “2022 Avrupa İklim Bildirimi” raporu yayınlandı.

Rapora göre son 8 yıl dünyanın en sıcak dönemi oldu. 2022, Avrupa’da kaydedilen en sıcak ikinci yıl oldu. Son 5 yılda Avrupa’da ortalama hava sıcaklığı sanayi öncesi dönem olarak kabul edilen 1850-1900 aralığından 2,2 derece daha yüksek ölçülmüştür. Bu artış dünya genelinde ortalama 1,2 derece oldu.

Geçen yıl yine referans dönem olarak kabul edilen 1991-2020 dönemine göre 0,9 derece daha sıcaktı.

2022 yazı da Avrupa’nın “en sıcak yazı” olarak kayıtlara geçti. Geçen yaz, Avrupa’nın büyük bölümünde yoğun ve uzun sıcak hava dalgalarının yaşandığı dönemde, sıcaklık referans dönem ortalamasının 1,4 derece üzerindeydi.

Avrupa’da kuraklık tehlikesi

“Avrupa genelinde hava sıcaklığı küresel ortalamanın iki katı hızla artıyor. Bu artış oranı diğer tüm kıtalardan daha yüksek.” Değerlendirmesi paylaşılan raporda, geçen yaz yaşanan kuraklık ve orman yangınlarına dikkat çekildi.

2022 yazında Avrupa’nın üçte birinin kuraklıktan ciddi şekilde etkilendiği, kıtanın yüzde 63’ünde akarsuların ortalama debisinde düşüş gözlemlendiği bildirildi. Akarsulardaki azalma son 6 yıldır devam ediyor.

Özellikle Avrupa’nın güneyinde su kaynağı sayılan Alplerde kar kaybı rekor seviyeye ulaştı. Alpler bölgesinde 5 kilometrekarelik buzul kaybı meydana geldi.

Akdeniz için özel uyarı

Uzmanlar, ortalama sıcaklıklardaki artışın devam edeceği beklentisini dile getirerek, özellikle Akdeniz bölgesi için kuraklık uyarısında bulundu. Özellikle İspanya’da kış aylarında yağışların yetersiz olduğu bilgisini veren Copernicus İklim Değişikliği Servisi uzmanları, bu durumun su kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Bahar aylarının ve önümüzdeki yazın kurak geçeceği uyarısında bulunan uzmanlar, kuraklık nedeniyle bu kış Akdeniz ve Güney Avrupa ülkelerinde toprak neminin ortalamanın oldukça altında olduğunu açıkladı.

Mayıs ayında yağış olması durumunda su kaynaklarının bir miktar dolacağını tahmin eden uzmanlar, bitkilerin büyüme mevsiminin kurak geçtiğini ve bunun tarımsal üretimi olumsuz etkilemesinin beklendiğini söyledi.

“Zaman kalmadı”

Aşırı sıcak dalgaları ve kuraklığın ardından geçen yaz özellikle Avrupa’nın güneyinde çok sayıda orman yangını çıktı. Haftalarca süren yangınlarda çok geniş ormanlık alanlar küle döndü.

Raporda, geçen baharın sonunda başlayan ve yaz boyunca devam eden sıcak hava dalgalarının, özellikle Avrupa’nın güneyinde “çok kuvvetli sıcak havanın görüldüğü gün sayısını” rekor düzeye çıkardığı vurgulandı.

Raporla ilgili yaptığı açıklamada görüşlerine yer verilen AB Komitesi’nin uzay ve yer gözlem birimi başkanı Mauro Facchini, küresel ısınma ile çabanın değerine dikkat çekti.

Facchini, “Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son raporu, zamanımızın tükendiği ve küresel ısınmanın, Avrupa’da olduğu gibi, daha sık ve daha şiddetli aşırı hava olaylarına yol açtığı konusunda bizi uyarıyor” dedi. sözünü kullandı.

Copernicus İklim Değişikliği Servis Müdürü Carlo Buontempo, iklim değişikliğinin endişe verici düzeyde olduğunu belirterek, “Avrupa’da iklim değişikliğinin dinamiklerini anlamak, kıtadaki bu değişikliklerin uyum sağlama ve etkilerini azaltma çabaları için hayati önem taşıyor” dedi. değerlendirmesini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu