Haber

AFAD Lideri OK Memiş’in: Başaramadık sözlerini cımbızla cımbızlayarak algı oluşturmaya çalıştılar.

DMM, manipüle edilen ifadeyle ilgili şunları paylaştı:

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan paylaşımda, “AFAD Başkanı OK Memiş, ‘(6 Şubat depremi) Gecikme olmadı ama başaramadık’ dedi.” Tartışma manipülasyondur.

Söz konusu haber ve paylaşımlarda AFAD Lideri OK Memiş’in açıklamalarının birbiriyle çeliştiği algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

AFAD Başkanı Memiş’in “başaramadık” ifadesini “gecikme” anlamında kullanmadığı, konuşmasındaki bir ifadenin bağlamdan çıkarıldığı belirlendi.

OK Memiş’in açıklaması şöyle:

“Devlet 26 bin enkazda arama kurtarma yapmak zorunda kaldı. Dünya standartlarına göre bir binanın arama kurtarma ekibi 25 kişiden oluşuyor. Arama kurtarma kardeşlerimiz 7/24 çalışamayacağı için 7/24 çalışmak zorundalar. 3 vardiyada yani en az 75 kişiden oluşuyorlar.Tamam 26 bin binaya kaç arama kurtarma çalışanı gönderilmesi gerekiyor?1 milyon 950 binden fazla.Dünyadaki toplam arama kurtarma çalışanı sayısı Çok net değil ama akademik çalışmalara göre 750 bin. Yani dünyadaki arama kurtarma ekiplerinin iki katı kadar arama yapsak bile maalesef ulaşamadık. Kendi kaynaklarımızla, ülkelerimizle.” Kaynağı 10 ila 10 bin arasında olan devlet, ilk saatlerden itibaren toplam 35 bin arama kurtarma ekibini deprem bölgesine yönlendirdi. Herhangi bir gecikme olmadı ama başaramadık, gelmedi, sayı bize ulaşmadı. Yıkım çok fazlaydı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu